Snímek Univerzální voják s Jeanem-Claudem Van Dammem a Dolphem Lundgrenem v hlavních rolích dnes patří mezi ikonické akční filmy první poloviny 90. let. Van Damme ztvárňuje Luca Deverauxe, kdysi mrtvého amerického vojáka, kterého přísně tajný vojenský projekt přivede zpět k životu, a Lundgren hraje seržanta Andrewa Scotta, dalšího formálně mrtvého vojáka, který je nyní psychopatem odhodlaným ukončit Deverauxův život. Jejich rivalita samozřejmě vede k patřičně bombastickým a brilantně šíleným akčním scénám.
Původně se měl film jmenovat Křišťáloví rytíři
Nejenže první verze scénáře Univerzálního vojáka byla mnohem temnější, obsahovala například scénu, ve které má Andrew Scott rozkaz zabít všechny civilisty, kteří se stanou svědky jeho pronásledování Deverauxe, ale měla také úplně jiný název.
Scénář se původně jmenoval Křišťáloví rytíři, během úprav byl ale název změněn pod vlivem přidání prvků z vietnamské války. Název Univerzální voják údajně pochází ze stejnojmenné písně kanadské folkové zpěvačky Buffy Sainte-Marie z poloviny 60. let, která pojednává o vztahu jedince k válce.
Inspirace seriálem Star Trek: Nová generace
Okuláry, které nosili univerzální vojáci, byly rozhodně poutavé. I když tyto pomůcky mohly vypadat jako výsledek něčí bujné fantazie, ve skutečnosti nebyly až tak originální. Byly totiž do značné míry inspirovány Borgy z populárního sci-fi seriálu Star Trek: Nová generace.
Scény z Vietnamu se natáčely na golfovém hřišti
Také vám scény odehrávající se ve Vietnamu připadaly neuvěřitelně realistické? Možná vás překvapí, že scény z džungle se nenatáčely ve skutečném pralese, a dokonce ani ve studiu, ale na golfovém hřišti v arizonském Kingmanu, kde byly vytvořeny unikátní kulisy.
Univerzální voják vs. Terminátor 2
Univerzální voják byl ve své době mnoha kritiky srovnáván s filmem Terminátor 2: Den zúčtování, někteří ho považovali za „klon Terminátora“. Napomáhala tomu i skutečnost, že snímek v traileru použil rovněž hudbu z filmu Terminátor 2: Den zúčtování.
Rvačka mezi Van Dammem a Lundgrenem
Na filmovém festivalu v Cannes v roce 1992 se Jean-Claude Van Damme a Dolph Lundgren nepohodli a začali se strkat a vyhrožovat si. Situace se natolik vyhrotila, že musela zasáhnout ochranka a dvojici oddělit. Incident se stal velkým tématem v médiích a v té době o něm informovalo mnoho zpravodajských serverů. Lundgren však později v jednom z rozhovorů prozradil, celá věc byla pouhým reklamním trikem na podporu filmu.
Diváci film milovali, kritici nenáviděli
Přestože se film ukázal jako neoblíbený u většiny filmových kritiků, mnozí ho označili za „bezduchý“, diváci měli názor opačný. V mezinárodních pokladnách nakonec vydělal úctyhodných 80 milionů dolarů při rozpočtu pouhých 23 milionů dolarů. Film se též dostal na druhé místo v žebříčku návštěvnosti, porazila ho pouze komedie Velké vítězství s Tomem Hanksem.
Tři pokračování
Úspěch Univerzálního vojáka znamenal, že v průběhu let vznikla hned tři další pokračování – Univerzální voják: Zpět v akci v roce 1999, Univerzální voják: Znovuzrození o deset let později a Univerzální voják: Odplata v roce 2012. Ve všech třech pokračováních se vrátil Jean-Claude Van Damme, v posledních dvou filmech i Dolph Lundgren.
Alternativní konec
V Univerzálním vojákovi potká Scotta podle všech měřítek dost hrozivá smrt. V australské verzi končí film incidentem se sklízečem sena. Důvodem bylo ušetřit mladší diváky traumatu z kruté smrti.
Dolph Lundgren chtěl hrát Luca
V roli Luca Deverauxe si většinou nedokážeme představit nikoho jiného než Van Damma. Původně ale chtěl hrát tuto postavu Dolph Lundgren. Důvodem byl především fakt, že chtěl hrát „klaďase“, už ho nebavilo být stále tím zlým. Lundgren se proslavil filmem Rocky IV a chtěl si zahrát méně padoušskou postavu.
Zdroj: filmcomment.com, imdb.com