Tolkien: Byl život duchovního otce Hobita a Pána prstenů opravdu takový, jak ho líčí film?

Film Tolkien je zdramatizovaným životním příběhem J. R. R. Tolkiena, lingvisty a spisovatele, kterého nejvíce proslavily knihy Hobit a Pán prstenů. Jak moc ale snímek odpovídá jeho skutečnému životu? Každý životopisný film balancuje mezi pravdou a fikcí. Na jedné straně chce filmař vytvořit co nejpřesnější obraz historické postavy, na druhé straně život není stvořen pro film, a proto je nutné příběh upravit tak, aby vznikl ucelený, dramatický snímek.

Birmingham jako inspirace pro Mordor

Začátek filmu je do značné míry historicky přesný, i když je mírně zdramatizovaný. Ačkoli to film příliš nezdůrazňuje, Tolkien se narodil v Oranžském svobodném státě v jižní Africe. Když mu byly tři roky, odcestoval se svým mladším bratrem Hilarym a matkou zpět do Anglie, což původně měla být jen delší návštěva rodiny. Tolkienův otec ale onemocněl revmatickou horečkou a zemřel dříve, než se k nim mohl připojit. Tolkienova rodina se bez prostředků přestěhovala do Worcestershire. Když bylo Tolkienovi 12 let, matka zemřela.

Mabel Tolkienová se v roce 1900 ke zděšení širší rodiny stala katoličkou. V důsledku toho převzal opatrovnictví otec Francis Xavier Morgan z birminghamského oratoria. Ačkoli Birmingham nebyl tak ponurý, jak ho vykresluje film, ve skutečnosti bylo město pro mladého J. R. R. Tolkiena vizí pekla. Pravděpodobně skutečně inspirovalo některé prvky Mordoru a někteří badatelé se dokonce domnívají, že Edgbastonská věž byla inspirací pro samotnou Temnou věž.

Tolkien a jeho životní láska

Ačkoli Tolkien byl vždy samotářský, sblížil se s Edith Brattovou, kterou potkal v sirotčinci. Později v šestnácti letech se do ní zamiloval. Film přesně zachycuje počáteční fázi jejich dvoření, až po jejich zálibu v chození do čajoven a házení kostek cukru do klobouků kolemjdoucích. Bohužel, stejně jako ve filmu, Tolkienův poručník tento vztah neschvaloval a zakázal Tolkienovi s Edith stýkat, dokud nedosáhne věku 21 let. Jejich cesty se rozešly a Edith se mezitím přestěhovala do Cheltenhamu, kde se zasnoubila s jiným mužem. Zde je ale třeba oddělit skutečný příběh od zdramatizované verze filmu. Ve skutečnosti Tolkien napsal Edith v předvečer svých jednadvacátých narozenin dopis, v němž jí vyznával lásku. Ona mu odpověděla, že už je zasnoubená, ale z jejího dopisu nenápadně vyplývalo, že to udělala jen proto, že se domnívala, že na ni Tolkien dávno zapomněl. Do týdne Tolkien odcestoval do Cheltenhamu, kde se s Edith setkal, a ona zasnoubení zrušila.

Bitva na Sommě a válka

Tolkien v roce 1916 vstoupil dobrovolně do první světové války a účastnil se kruté bitvy na Somně. Film přesně vykresluje Tolkiena, jak trpí v důsledku špinavých a bídných podmínek, jak onemocní zákopovou horečkou a sotva přežije. Během zotavování v nemocnici si Tolkien zapisoval poznámky o svých zážitcích a mnohé z nich byly zapracovány do války o Prsten a pádu Gondolinu. Tolkien opustil armádu v roce 1920 a zahájil akademickou kariéru, která ho nakonec i s rodinou zavedla do Oxfordu.

Zrození Hobita

Závěr filmu ukazuje okamžik, kdy J. R. R. Tolkien začal psát svůj první fantasy román Hobit, ale ve skutečnosti tuto scénu trochu zkresluje. Podle samotného Tolkiena totiž začal příběh jeho slavné knihy  rozmarněji. Opravoval tehdy písemky a objevil stránku, která zůstala prázdná, protože student zřejmě narazil na obtížnou otázku. Tolkien se pobaveně rozhodl, že místo vyplní sám, a napsal slavnou větu: „V díře v zemi žil hobit.“

Zdroj: screenrant.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu