Animovaný seriál To je demokracie, který ne náhodou měl premiéru na Den nezávislosti, je jednou z horkých červencových novinek Netflixu. Skládá se z deseti velmi krátkých a dynamických epizod nebo spíše videoklipů, jejichž cílem je poskytnout veřejnosti malé lekce z demokracie. Tento seriál je určen zejména pro mladé lidi a podílela se na něm řada populárních mladých umělců, především z řad zpěváků. Kromě nich je ale seriál spojen ještě s dalšími dvěma velkými jmény – Michelle a Barack Obamovi.
Symbolický název
Český název seriálu není přesným překladem anglického originálu. Ten totiž zní We The People a je inspirován prvními slovy americké ústavy, která je základem americké demokracie. Seriál se skládá s deseti miniepizod, které trvají pouze čtyři až pět minut. Jedná se tak o sérii, kterou lze zhlédnout celou najednou za méně než hodinu. Animace jsou velmi dynamické a barevné, jejich cílem je diváka srozumitelně informovat a zároveň přimět k přemýšlení o významu textů písní i obrázků.
Poučit, pobavit i povzbudit
Cílem projektu a seriálu není jen objasnit význam některých pojmů a funkcí, které souvisejí s politikou a demokracií, ale také povzbudit lidi k tomu, aby se cítili součástí komunity a chtěli se aktivně podílet na demokratickém životě země. První lekce je věnována aktivnímu občanství a je rozvíjena na melodii písně od H.E.R. Slovo, které v této epizodě rezonuje nejčastěji, je slovo změna. Jedná se o poselství, které chce epizoda vyslat – změňte sebe a mějte odvahu se zapojit, abyste změnili svět, ve kterém žijeme. Následující epizody jsou zaměřeny na Listinu práv, daně vysvětlené prostřednictvím Cordaeova rapu, dělbu moci, rozdíl mezi státní a federální mocí, význam soudů či zákonů, které se ovlivňují každodenní život Američanů.
Všichni jsme přistěhovalci a obyvatelé jedné planety
Jednou z nejpůsobivějších je epizoda o prvním dodatku ústavy a také díl o imigraci s písní od Bebe Rexha. Je to jakýsi balet, v němž postavy, každá z jiného místa na světě, procházejí kolem vlajky s hvězdami a pruhy. Poselstvím je, že všichni jsme vlastně přistěhovalci, jak dokazují slavní lidé, kteří získali americké občanství, přestože se narodili jinde. V posledním dílu už se neobjevují písně umělců, ale slova Amandy Gorman, mladé básnířky, kterou si Joe Biden přál i na své inauguraci a která se ve svých básních velmi citlivě věnuje otázkám útlaku, rasismu či feminismu. I když seriál je prvotně určen zejména pro americké publikum, jeho témata a poučení, které chce poskytnout, jsou univerzální a měla by být samozřejmostí na celém světě.
Manželé Obamovi a Netflix
Pokud jde o manžele Obamovi, jde o první, ale jistě ne poslední spolupráci se společností Netflix. Pár má údajně v plánu mnoho dalších seriálů a dokumentů. Jejich hlavními tématy by měly být především sociální otázky, občanská práva, příběhy emancipace a projekty zaměřené na zvýšení povědomí o problémech, jako jsou práva afroamerických komunit či vzdělávání v oblasti výživy.
Zdroj: staynerd.com, netflix.com