Když se spojí skvělý režisér se skvělým hercem v hlavní roli, nemůže z toho vzniknout špatný film. Snímek Stevena Spielberga Terminál z roku 2004 s Tomem Hanksem v hlavní roli je toho velmi dobrým příkladem, přesto bývá ve výčtu úspěchů v kariérách obou velikánů Hollywoodu často poněkud opomíjen. Tom Hanks hraje Viktora Navorského, který uvízne v terminálu newyorského mezinárodního letiště, když je mu odepřen vstup do Spojených států. Zároveň se kvůli revoluci nemůže vrátit do své rodné země Krakozie. Nakonec mu nezbyde nic jiného, než zůstat uvnitř letiště.
Letiště ve filmu je založeno na skutečném letišti, nejedná se ale o letiště v New Yorku
Snímek se sice odehrává na newyorském letišti Johna Fitzgeralda Kennedyho, ale letištní kulisy postavené pro film vycházejí z mezinárodního letiště v Düsseldorfu. Na place vše fungovalo zcela stejně jako na skutečném letišti. V příslušných prodejnách bylo například skutečné jídlo, zmrzlina či káva. Každá z prodejen, které se nacházely v budově odbavovací haly, byla ve skutečnosti sponzorována danou společností. Eskalátory letiště byly zakoupeny z obchodního domu, který zkrachoval. Většina exteriérových záběrů byla natočena na mezinárodním letišti Montréal-Mirabel.
Země Viktora Navorského
Krakozie neboli země, ze které hlavní postava pochází, ve skutečnosti samozřejmě neexistuje. Jde o fiktivní stát vytvořený pouze pro film, který se ale velmi podobá některým z bývalých sovětských republik. Název Krakozie je odvozen od polského Krakova, což je oblíbené města Stevena Spielberga.
Byly natočeny dva konce
Film byl natočen se dvěma konci. Původní verze filmu, která byla předpremiérově uvedena 26. května 2004 v kalifornském Orange, měla jiný konec, než známe dnes. Postava Catherine Zeta-Jonesové Amelie v něm společně odchází s Viktorem na Manhattan.
Příběh je založen na skutečné osobě
Film je částečně inspirován příběhem íránského uprchlíka Merhana Nasseriho. Ten v roce 1988 uvízl na letišti Charlese de Gaulla u Paříže poté, co mu byl odepřen vstup do Anglie. Mezitím mu ale byl ukraden pas a certifikát OSN pro uprchlíky. Francouzské úřady mu tak nedovolily opustit letiště. Zůstal v terminálu jako osoba bez státní příslušnosti, která neměla kam jít. Celkově na letišti pobýval neuvěřitelných osmnáct let a svůj příběh vyprávěl mnoha kolemjdoucím.
Zdroj: thebeardedtrio.com, imdb.com