Velmi oblíbená československá komedie Tchán byla natočena roku 1979 pod vedením režiséra Zdeňka Míky. Vavřinec má touhu mluvit a radit všem ve svém okolí, nemůže si pomoci ani jako vedoucí údržbářů zemědělských strojů nebo v rodinných záležitostech.
Velmi se vidí ve své dceři Štěpánce, u níž si moc přeje, aby studovala na vysoké škole. Všechny jeho plány a vize však přetrhne láska, když se Štěpánka zamiluje do muže z vedlejší vesnice. Velká veselka pod vedením Vavřince však v tu dobu již není potřeba, jelikož Štěpánka si vše zařídí sama, podle vzoru svého otce.
Snímek byl velmi úspěšný
Na tuto československou komedii se těšilo do kin mnoho diváků. Proto byl film velmi úspěšný již na samotném začátku promítání, kdy celkový počet diváků přesáhl milion. Celé natáčení probíhalo zhruba měsíc, celý film byl natočen v Týnu nad Vltavou.
Velká improvizace i milostné zápletky
Natáčení filmu bylo dobře naplánované, ale improvizaci se přesto filmaři nevyhnuli. Sám Vlastimil Brodský nebo Josef Bláha přiznávají, že během natáčení mnoha scén bylo často improvizováno.
Krásný příběh československého rázu a odraz té doby přímo vybízel k románku. Tomu se nevyhnul Josef Bláha. Během natáčení měl totiž poměr s Ivou Janžurovou. Tento románek byl velmi probíranou záležitostí.
Režisér svému týmu velmi důvěřoval
Důvěra mezi kolegy na pracovišti je jedním z nejdůležitějších stavebních kamenů pro dobrý výsledek práce. Důvěru prokázal i režisér Zdeněk Míka, který nechal natáčet film skupinu kameramanů – a on sám si vyšel během natáčení na procházku nebo na houby.
Vlastimil Brodský měl ke své filmové dceři Libuši Havelkové velmi blízko, alespoň tedy věkově. Libuše Havelková byla totiž jen o čtyři roky mladší než on, přesto tento malý věkový rozdíl nebyl na jejich rodinném vztahu znát.
Film Tchán je komediálním a odpočinkovým snímkem, který vás pobaví a nadchne svým skvělým zpracováním i pohodovým příběhem.
Zdroj: csfd.cz