Trilogie Pán prstenů režiséra Petera Jacksona byla nesmírně úspěšná a odnesla i celkově sedmnáct oscarů. Což není málo. Režisér se na ni snažil navázat trilogií Hobit, příběhem, který se odehrává před dějem z Pána prstenů. Na úspěch už možná nenavázal tak, jak by si představoval, i přesto, ale obě trilogie zůstávají oblíbené u diváků po celém světě. Co jste možná o jejich vzniku nevěděli?
Podívejte se na zajímavosti z jejich natáčení
- Aragornovi je v době, kdy se bojuje rozhodující bitva o osudu Středozemě už 87 let, nevypadá na to, že? Aragorn totiž patří k rase Dúnedain, která je požehnána dlouhověkostí. Zemřel tak až ve svých 210 letech. Tento detail je možné vidět v jedné z vystřižených scén ze Dvou věží.
- I hobit Frodo Pytlík vypadá ve filmu velmi mladě. Ovšem podle knižní předlohy se do Mordoru vydal nejdříve 17 let po Bilbově výpravě. Bylo mu tedy 50 let, stejně jako Bilbovi, když se vydal na výpravu s trpaslíky.
- Herci, kteří hráli členy Společenstva prstenu, si nechali udělat stejná tetování. Vytetovali si stejný znak, který v elfském jazyce značí číslovku 9.
Režisér vs Viggo Mortensen
- Režisér si rád pohrával s knižní předlohou a svým filmem a některé věci si dost upravil. Chtěl, aby se v Hobitovi vrátil i Aragon, ovšem jeho představitel Viggo Mortensen to odmítl, právě proto, že jeho postava se v knižním Hobitovi neobjevuje. Vrátit se nechtěl ani představitel trpaslíka Gimliho, ten ovšem proto, že měl předtím velké kožní problémy, které mu způsobilo maskování na trpaslíka.
- V knižní předloze ale nevystupuje ani elfka Tauriel, kterou si v Hobitovi zahrála Evangeline Lilly. Peter Jackson si ji prostě vymyslel. Děj okořenil i tím, že ji nechal, aby se zamilovala do trpaslíka Kiliho.
- V Bitvě pěti armád umírá trpaslík Kili, když brání právě Tauriel, v knižní předloze ovšem umírá po boku svého bratra Filiho, při obraně svého zraněného strýčka Thorina Pavézy. Co na tom, že se Tolkien nejspíš obrací v hrobě, hlavně, že fanynky po celém světě vytahují na konci trilogie kapesníčky.
- Úplně první roli, kterou si kdy zahrál Richard Armitage, představitel trpasličího krále Thorina, byl elf v divadelní produkci Hobita. Hezká náhoda, že?
Daniel Radcliffe jako Bilbo?
- Pro roli Bilba byl mimo jiné zvažován i představitel filmového Harryho Pottera Daniel Radcliffe. Dokážete si představit, že má Bilbo tvář Harryho Pottera? My tedy ne, navíc Martin Freeman ho zahrál dokonale.
- Ian McKellen, který si zahrál v obou trilogiích čaroděje Gandalfa, natáčel svoje scény s trpaslíky v jiné místnosti před zeleným pozadím, aby mohl být do konečných záběrů pomocí triků vložen ve správné velikosti. Herce ovšem velmi vyčerpávalo, že musí reagovat na vzduchoprázdno a dokonce se na place rozbrečel. Pohrával si i s myšlenkou, že dá výpověď a nahradit ho měl John Hurt. Naštěstí se tak, ale nestalo a svou roli bravurně dohrál.
- Scéna, ve které Bilbo s Gandalfem sedí vedle sebe hned po Bitvě pěti armád, byla ta poslední, co se s Ianem McKellenem natočilo. V této scéně vedle sebe jen tiše sedí a nic neříkají. Původní dialog režisér vyškrtnul, proto už nechtěl již tak unaveného herce trápit. Představiteli Gandalfa totiž bylo v době premiéry třetího Hobita pětasedmdesát let.
- Závěrečnou písničku, kterou můžete slyšet na konci Hobita, Bitva pěti armád, nazpíval Billy Boyd, představitel hobita Pipina z Pána prstenů.
Vznik něčeho tak velkolepého určitě není snadné natočit, takže klobouk dolů před celým týmem. Opravdu se vám to povedlo. Za přečtení ale určitě stojí i knižní předloha.