Stmívání: Věděli jste, že Bella musela mít kontaktní čočky nebo že Robert Pattinson před natáčením o knize nikdy neslyšel?

Je tomu už víc než patnáct let, co se knihy a posléze i filmy upíří ságy jménem Stmívání staly celosvětovým hitem mladé generace. Především mladé dívky toužily po tom stát se na chvíli Bellou Swanovou a potkat charismatického Edwarda Cullena. Podle románů americké spisovatelky Stephanie Meyerové bylo natočeno celkem pět celovečerních filmů s Kristen Stewartovou, Robertem Pattinsonem a Taylorem Lautnerem v hlavních rolích.

Stephenie Meyerová chtěla jinou ústřední dvojici

Spisovatelka měla právo do natáčení poměrně v mnohém zasahovat. Původně si tak například do hlavní role Edwarda Cullena vybrala Henryho Cavilla, který byl v té době známý především ze série Tudorovci. V době natáčení prvního dílu mu ale bylo „už“ dvacet pět let a producenti ho do role neschválili, neboť na roli sedmnáctiletého Edwarda vypadal příliš „starý“. Kromě Cavilla pak spisovatelka navrhovala Toma Sturridge, Logana Lermana nebo Orlanda Blooma.

Stejně jako v případě Edwarda měla Stephenie Meyerová původně vybranou i jinou herečku pro roli Belly. Prosazovala Emily Browningovou. Konkurzů se zúčastnily ale i další herečky, například Jennifer Lawrence či Lily Collins.

Robert Pattinson o Stmívání nikdy neslyšel

Herec Robert Pattinson neměl o existenci oblíbené knižní série předtím, než mu jeho agent řekl o konkurzu na obsazení hlavních rolí, ani tušení. Přiznal, že knihu nečetl, ani o ní neslyšel mluvit.

Kristen Stewartová nosila kontaktní čočky i paruku

Herečka má přirozeně zelené oči, Bella je ale hnědooká. Herečka tak musela po celou dobu natáčení nosit barevné kontaktní čočky. Při natáčení třetího dílu s názvem Zatmění musela kromě kontaktních čoček nosit i paruku. Před tím totiž natáčela snímek, pro který si vlasy ostříhala nakrátko.

Všichni Cullenovi nosí šperky se stejným symbolem

Všimli jste si někdy při sledování filmu, že všichni Cullenovi nosí speciální šperky se znakem rodiny? Edwarda, Jaspera a Emmetta můžeme vidět se stejným náramkem, Alice a Rosalie nosí podobné náhrdelníky, Esme má náramek a Carlisle prsten.

První natočené scény

Možná to zní zvláštně, ale ikonická baseballová scéna a finále v baletním sále byly natočeny jako první. Důvodem bylo, že Cam Gigandet, který hrál upíra Jamese, v té době pracoval i na jiném filmu, a tak musely být scény s ním natočeny co nejdříve.

Plesové výdaje

Většinou je tomu ve skutečnosti tak, že ženy utrácí za oblečení více než muži. Belliny plesové šaty ale údajně stály pouhých dvacet dolarů, oproti tomu Edwardův plesový oblek byl nejdražším kusem oblečení v celém filmu.

Natáčení pokračování dostalo zelenou den po uvedení prvního filmu

Snímek Stmívání vydělal v den premiéry neuvěřitelných 35,7 milionu dolarů, společnost Summit Entertainment tak hned druhý den souhlasila s natočením druhého dílu s názvem Nový měsíc.

Zdroj: imdb.com, popbuzz.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu