Snímek Kolja se stal velice slavným. Přitom obsazení odmítlo několik herců. Kdo?

Nezapomenutelný snímek z roku 1996 režírovaný Zdeňkem Svěrákem vypráví o starém mládenci, kterému již přichází starší léta, a vlivem tragikomické situace mu do života vpadne malý chlapec jménem Kolja. V tu chvíli musí najít společnou cestu životem, která v prvních chvílích vypadá jako nedosažitelný úkol. S láskou a optimistickým pohledem na život se dá zvládnout úplně všechno, co osud přináší.

Film oceněný nejvyšší poctou

Snímek Kolja je prozatím jediným filmem po revoluci, který získal Oscara. Česká filmová kritika zároveň tento film označila v roce 2019 za nejlepší snímek za posledních 30 let. Kolja dokazuje svou oblíbenost u diváků také rekordním počtem návštěv při uvedení snímku do kin. Tam ho totiž vidělo neuvěřitelných 895 482 diváků. Díky tomu film vydělal přes 30 milionů korun.

Dětská role byla vybrána na poslední chvíli

Vybrat správného herce do dětské role malého chlapce byl velký oříšek. Malý Kolja byl obsazen nakonec až tři týdny po zahájení prvního natáčecího dne. Andrey Khalimon byl nakonec správnou volbou, jelikož byl dokonce nominován na cenu Českého lva jako nejmladší herec. Tehdy mu bylo teprve šest let.

Další prvenství tohoto filmu

Film Kolja také drží prvenství ve vydání na DVD. Oficiální první vydání filmu na DVD mu již nikdy nebude odepřeno. Přestože film byl podle Zdeňka Svěráka možným velkým úspěchem předpovězen již při přípravě filmu, mnozí herci roli v tomto snímku odmítli.

Kdo odmítl hereckou roli ve filmu?

První herečkou, která odmítla hrát roli Kláry, byla Magda Vášáryová. Místo ní se o roli zasloužila Libuše Šafránková, které tato role skvěle sedla. Roli lékařky odmítla Eliška Balzerová. Takže si ji nakonec zahrála druhá adeptka v pořadí, kterou byla Veronika Freimanová.

Zdeněk Svěrák scénář pečlivě připravoval

Příprava samotného scénáře trvala téměř dva roky a skládala se z více než 150 obrazů. Zdeněk Svěrák, který ztvárnil hlavní roli staršího Františka Louky, si sám sobě napsal roli přímo na tělo. Sestříhaný a hotový film viděl však těsně až před jeho premiérou, teprve dva dny před uvedením do kin.

Film Kolja je nezapomenutelný snímek, v němž nechybí pověstný smysl pro humor režiséra Svěráka ani krásné chvíle, které život sám nabízí.

Zdroj: ceskatelevize.cz, imdb.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu