Snímek z roku 2018 s působivým názvem Skandál v OSN není žádným žertovným pojednáním o umění podvodu, ale poměrně vážně míněným dramatem založeným na skutečném skandálu „ropa za potraviny“, který sužoval OSN v době invaze do Iráku v roce 2003. Režisér Per Fly a jeho spoluscenárista Daniel Pyne ve filmu adaptovali vzpomínky Michaela Soussana, který byl v OSN na začátku své kariéry a jehož idealismus se vytratil téměř stejně rychle, jak jeho hvězda v této organizaci stoupala vzhůru. Výsledkem je svižný thriller na hranici noiru.
Realita ani snímek nejsou černobílé
Ke cti filmu slouží, že navzdory tomu, že od začátku víme, jak to dopadne, vytváří pocit nebezpečí, a to bez zjednodušování morálních dilemat na jednoduchou volbu mezi hrdinstvím a padoušstvím. Kurdové, Iráčané, Američané nebo v Michaelově případě Dánové, jediné skutečné rozdíly, které v této nestálé směsici dějů existují, jsou rozdíly mezi těmi, kdo mají moc, a těmi, kdo ji nemají. Ve skutečnosti film natolik respektuje složitost reálné politiky, že se tvůrci obávali i toho, že se mohl stát poněkud turbulentním.
Účel světí prostředky
K napětí a působivému vyznění snímku přispívají též velmi dobré herecké výkony. Ben Kingsley předvádí skvělý výkon v roli Pashi, náměstka ministra OSN odpovědného za program „ropa za potraviny“ a nejdůslednějšího morálního relativisty filmu. Když se Michael, kterého hraje přitažlivý Theo James, uchází o vysněnou práci v OSN a chce jít ve stopách svého otce diplomata, je to Pasha, kdo jeho žádost vytáhne z hromady, odveze ho do Bagdádu a rychle ho uvede do toho, jak se věci dělají – účelně.
Pašova rivalka v OSN Christine Du Pre v podání Jacqueline Bissetové je zděšena systémovou korupcí v programu. Pasha tvrdí, že i omezený úspěch je lepší než nic, pokud jde o dodávky léků a potravin do nejhůře postižených oblastí. Pověří Michaela sepsáním zprávy o programu a poučí ho: „Nelhat, nikdy nelhat, ale co nejpečlivěji vybírat fakta, pravdu.“ Vodu dále kalí Michaelův rodící se vztah s překladatelem Nashimem, který přežil Saddámovo genocidní tažení proti Kurdům, podezřelá smrt jeho předchůdce, který odhalil důkazy o nekalých praktikách, a znepokojivě blízká pozornost pochybného bezpečnostního důstojníka Rasnetsova.
Film vás donutí k zamyšlení
Některé invence filmu sice působí trochu nuceně, především romantická zápletka a některé maskovanější intriky ukazují, že tvůrci filmu pouze „nevybírali skutečná fakta“, ale do jisté míry hollywoodsky upravili komplikovanou a tragickou situaci v reálném světě. Ale možná zde, na rozdíl od Iráku z let 2002-2003, účel světí prostředky. Snímek totiž přináší elegantně natočený, přesvědčivý příběh o kompromisech a zkorumpovanosti světa mezinárodní pomoci a o zkompromitovaných, zkorumpovaných, ale ne nutně zlých lidech, kteří jej řídí.
Nakolik charismatický Paša věří svým přesvědčením a nakolik lže i sám sobě, zůstává záhadou, stejně tak zůstává záhadou, nakolik Michael potřebuje ospravedlnit své vlastní spolčení. Právě tato ambivalence dodává dvojroli scén mezi Kingsleym a Jamesem provokativní nejednoznačnost.
Zdroj: imdb.com, hollywoodreporter.com