Šifra mistra Leonarda: Proč anglická církev filmařům zakázala natáčet ve svých památkách a někteří křesťané vyhrožovali křížovou výpravou?

Román Šifra mistra Leonarda je patrně nejznámějším dílem amerického spisovatele Dana Browna. Napínavý příběh, ve kterém je hlavní postavou charismatický profesor symbologie Robert Langdon, je známý také pod označením Da Vinciho kód. V době svého vydání způsobil v církevních kruzích nemalý šok a diskusi. Stejně tak tomu bylo i později, když se ho režisér Ron Howard rozhodl převést na filmové plátno.

Komplikace kvůli nesouhlasu církve

Nevšední prostředí a témata románu se tak díky němu brzy ocitly i ve filmu. Svatý grál, tajný řád a zapomenuté pravdy, jako například to, že Ježíš byl ženat s Máří Magdalenou a měli spolu dceru, samozřejmě nenechaly církev v klidu. To se projevilo například v tom, že V Anglii církev filmařům nedala souhlas k natáčení na skutečných místech. Některé scény se tak točily v náhradních lokalitách, jiné s tak zvaným zeleným pozadím, a vše se tak dotvořilo až s pomocí postprodukce.

Louvre vznikl ve studiu

Mimochodem problémy s natáčením ve skutečných historických kulisách se netýkaly pouze církevních památek v Anglii, ale také samotného Louvru. V jeho interiérech sice štáb pro natáčení povolení obdržel, nicméně historici se následně obávali o poškození podlah a obrazů při natáčení úvodních scén. Známé scény, ve kterých se profesor Langdon společně se Sophie snaží rozluštit poselství jejího dědečka, byly tak nakonec natáčeny ve studiu. Mimochodem původně měl postavu Roberta Langdona hrát Russell Crowe. Ten ale odmítl, a tak byl osloven Tom Hanks.

Hladovka i hrozba křížovou výpravou

Film Šifra mistra Leonarda se nakonec dočkal velmi rozporuplného přijetí. U kritiků poměrně propadl, Ron Howard za něj byl dokonce nominován za nejhoršího režiséra roku. Diváci po celém světě se ale do kin jen hrnuli, a film tak vydělal úctyhodných tři čtvrtě milionu dolarů. Kvůli svým kontroverzním tématům se ale film nemohl promítat všude. V zemích jako je Sýrie, Egypt či Jordánsko byl totiž zakázaný. V Indii se sice promítal, ale místní katolíci na protest začali držet hladovku, kterou požadovali ukončení jeho promítání. Podobná byla i reakce věřících na Filipínách. Ti dokonce vyhrožovali křížovou výpravou. Oficiálně pak katolická církev vůči tvůrcům filmu podala žalobu u soudu za urážky a podkopávání církevní autority.

Zdroj: nytimes.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu