Shiny_Flakes: Náctiletý drogový baron aneb skutečný příběh německého mladíka, který vybudoval drogové impérium ze svého dětského pokoje

V únoru 2015 byl Maximilian Schmidt, na internetu známý jako Shiny Flakes, zatčen za prodej drog v hodnotě přibližně 4,1 milionu eur. Tyto peníze přitom vydělal sám, za zdmi svého dětského pokoje. Pomocí svých webových stránek shinyflakes.com a německé pošty totiž devatenáctiletý mladík řídil mezinárodní drogové impérium a za 14 měsíců prodal téměř tunu drog. Jedná se o jeden z nejzávažnějších počítačových zločinů, které kdy byly v Německu spáchány, a policie stále neví, kde je většina peněz. V unikátním dokumentu Maximilian vypráví svůj příběh.

Nic netušící rodina

Teenageři prodávající drogy online. Hlavní téma seriálu Jak prodávat drogy online (rychle), jehož třetí řada se nedávno na Netflixu objevila. Tvůrci se inspirovali skutečným případem německého mladistvého drogového bosse Maximiliana Schmidta. Nyní Netflix na tento seriálový hit navázal dokumentárním filmem Shiny_Flakes: Náctiletý drogový baron. Snímek odhaluje, jak Schmidt v roce 2013 ve svých 18 letech vybudoval ze svého dětského pokoje skutečné drogové impérium, které pojmenoval Shiny Flakes. Jeho rodina o tom vůbec nevěděla. V roce 2015 byl Schmidt odsouzen k sedmi letům vězení pro mladistvé, o čtyři roky později, v roce 2019, byl propuštěn.

Jak je to vůbec možné?

Německá režisérka Eva Müllerová doprovázela Schmidta několik let. Její tým pečlivě rekonstruoval dětský pokoj. Stejný nábytek i ložní prádlo, jaké měl kdysi. Nechala pak Schmidta před kamerou přehrávat scény, povídat si s fiktivními dodavateli, balit růžové pilulky, které byly ve skutečnosti bonbony v sáčcích. Mluvila s ním, vyslechla jeho obhájce, policii, ředitele věznice, státního zástupce i Schmidtovu psychologickou znalkyni. V jednom rozhovoru režisérka uvedla, že smyslem dokumentu bylo především pokusit se najít odpověď na otázku: Jak se z mladého člověka, který nikdy nebyl kriminálně nápadný, stane zločinec, který sedí doma u počítače? Režisérka rovněž uvedla, že Schmidt byl rád, že může všem vyprávět svůj příběh.

„Skoro normální e-shop“

Podle médií Schmidt za více než rok prodal přibližně 900 kilogramů hašiše, kokainu, extáze, LSD a léků na předpis. Mladík je rozesílal poštou po celém světě a využíval pošťáky jako nic netušící kurýry. Byl to vysoce profesionální obchod. Platby se prováděly předem, objednávky se zpracovávaly a odesílaly, jen místo běžného zboží to byly drogy. Podle německých médií vyšetřovatele ke Schmidtovi nakonec dovedlo několik nedoručených balíčků s léky. V únoru 2015 zadržela Maxmiliána policie v bytě jeho rodiny v Lipsku a zabavila 320 kilogramů drog v hodnotě několika milionů eur.

Zdroj: decider.com, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu