Sherlock Holmes: Modernizace klasiky je na pohled působivá, zároveň ale vzbuzuje určité pochybnosti

Sherlock Holmes je bezpochyby celosvětově nejslavnějším detektivem všech dob. Pokud si ho ale pod vlivem hodin literatury na střední škole či starších filmových zpracování stále představujete jako poklidného postaršího muže, který žije v Baker Street č. 221b, rád kouří dýmku, hraje na housle a neobejde se bez lupy a kostkované čepice, tak vás moderní filmové zpracování z roku 2009 v mnohém překvapí.

Podivná směs detektivky, akce, romantiky i mystiky

Slavného detektiva si ve stejnojmenném snímku zahrál pohledný Robert Downey Jr. a jeho přítele doktora Watsona neméně přitažlivý Jude Law. Alespoň ženské publikum tak bude v určitém směru mile překvapeno. Poněkud rozporuplněji vyznívá pokus o to spojit ve filmu klasické detektivní pátrání, typický britský humor a scény, na které jsme zvyklí z amerických akčních filmů. Jistě, můžete namítnout, že vzhledem k tomu, kolikrát již byl Shelock Holmes zfilmovaný, tvůrci museli přijít s něčím novým a překvapivým. Otázkou zůstává, zda tato směs byla tou správnou volbou. Navíc ve filmu najdete i scény, které vypadají, jako kdyby je napsal spíše Dan Brown, známý svými romány Šifra mistra Leonarda či Inferno, než Arthur Conan Doyle.

Milovníci psů potěšeni příliš nebudou

Chemické pokusy patřily vždy k Holmesovým koníčkům. Nicméně to, že své poněkud šílené nápady testuje na svém nebohém psovi, je řekněme rovněž trochu za hranou. Překvapivě působí i to, jak dobře Sherlock Holmes ovládá bojová umění i jeho experimenty s drogami. Milovníky „starého dobrého“ detektiva nepotěší ani to, že tvůrci do filmu dodali i romantiku, se kterou se v originále nesetkáme. Watson je zasnoubený a Holmes podléhá kouzlu jedné zlodějky. V neposlední řadě má celý film velmi rychlý spád. Divák má tak trochu problém stíhat všechny detaily, rozumové dedukce i vtipy, kterými je snímek protkán. Závěrečné několika minutové vysvětlení všeho v závěru filmu je tak sice v mnohém užitečné, nicméně vyznívá rovněž zvláštně.

Zdroj: ukfilmreview.co.uk, thegurdian.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu