Rotten: Opravdu si myslíte, že víte, co jíte?

Kvalita potravin, které jíme, je v poslední době velmi diskutovaným tématem, o které se zajímá stále více lidí. Pokud i vy jste jedním z nich, šestidílný dokumentární seriál Netflixu s názvem Rotten vám v tomto směru odpoví na spoustu otázek a zároveň odkryje pravdy, které jsou v mnohém šokující. Jestliže se například domníváte, že když se stravujete doma, dokážete kvalitu toho, co konzumujete, v mnohém ovlivnit, není to tak úplně pravda. Globální potravinářský průmysl nás má totiž v hrsti…

Zisk a zájmy korporátů vítězí nad kvalitou a ekologií

Zjednodušeně se dá říci, že dokumentární série se soustředí na nejrůznější podvody a korupci, které jsou s potravinářským průmyslem spojené. Krutou pravdou totiž je, že v dnešním globálním potravinovém průmyslu jde především o business. Nikoli o zdraví lidí či ochranu životního prostředí. Série je zatím tvořena dvěma řadami, z nichž každá obsahuje šest přibližně hodinových epizod, které se zaměřují na určitý „potravinářský zločin“. Jako příklad můžeme z rostlinné výroby uvést například problematiku čínského česneku, zvýšený výskyt alergií na arašídy, z živočišné výroby se dokument zabývá nehumánními podmínkami klecového chovu drůbeže, drastickým rybolovem či falšováním medu.

Daň za přelidnění a touhu po nízké ceně?

Dokument je velmi sofistikovaně vytvořen, je založen na faktech a osobních výpovědích různých lidí z potravinářského průmyslu. Jednotlivé podvodné metody jsou vysvětlovány velmi názorně. Věděli jste například, že ředění medu vychází z podobného triku, který se používá při výrobě drog? Děsivá, ale pravdivá a velmi běžná metoda. Seriál v každé epizodě sleduje jak velké potravinové konglomeráty, které vyvážejí do celého světa, tak malé lokální producenty. Divák tak má možnost sledovat často v mnohém rozdílné metody i motivaci, boj mezi cenou a kvalitou. I když Rotten samozřejmě upřednostňuje způsoby malých nezávislých producentů, přesto do jisté míry uznává, že určité principy globálního potravinářského průmyslu jsou do jisté míry nevyhnutelným důsledkem velkého množství lidí a poptávky po určitých produktech.

Zdroj: sciencemeetsfood.org, thenationalnews.com, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu