Také si myslíte, že černobílé filmy, navíc zcela bez použití hudební kulisy, nemají v dnešním filmovém světě šanci? Mají. Osobitý snímek s názvem Roma je toho více než dobrým důkazem. Podle kritiků i diváků jde o jeden z nejlepších filmů, které Netflix zatím vytvořil. Snímek je inspirován vzpomínkami jeho režiséra na dětství v Mexiku. Pořád máte pochybnosti? Nejlepším způsobem, jak se jich zbavit, je se na film podívat.
Návrat ke kořenům
Režisérem snímku je mexický režisér Alfonso Cuarón. Fanouškům Harryho Pottera se jeho jméno pravděpodobně vybaví v souvislosti se třetím dílem filmové série o malém čarodějovi, který rovněž režíroval. Alfonso Cuarón stojí ale také za veleúspěšným snímkem Gravitace. Roma nás vrací do sedmdesátých let minulého století, jméno filmu je odkazem na čtvrt Mexica City, ve které se děj odehrává. Hlavní postavou příběhu je služka Cleo, která slouží v rodině seňory Sofíy. Je těžké říci, co je hlavním tématem snímku. Každý si v něm totiž na základě svého momentálního emocionálního rozpoložení může najít něco jiného. Pravdou ovšem je, že celý snímek je tak trochu vyznáním, oslavou a poděkováním pro ženy. Za jejich sílu, odvahu, lásku i tisíce maličkostí, které každý den s naprostou samozřejmostí dělají.
Absence hudby neznamená ticho, naopak
Jednou ze zvláštností filmu, která mu kromě černobílého provedení dodává jeho výjimečnou atmosféru, je absence hudby. Ve většině dnešních filmů má hudba velmi důležitou roli. Tvůrci s její pomocí zvyšují napětí, působí na naše emoce. Mnoho filmových soundtracků se tak stalo i velmi populárními. Cuarón ale ve svém snímku žádnou hudbu nepoužívá. Přesto nečekejte ticho, film je plný mnoha dalších zvuků, z ulice či domácnosti, kterých bychom si za normálních okolností pravděpodobně ani nevšimli. O kvalitě snímku svědčí i tři sošky Oscara za nejlepší kameru, režii a cizojazyčný film, dva Zlaté globy a mnohá další ocenění.
Zdroj: nbcnews.com, netflix.com, newyorker.com