Robin Hood je jednou z nejznámějších postav, které představují jakéhosi lidového hrdinu, který chudým dává a bohatým bere. Legendární zbojník, který podle legendy žil v sherwoodském lese v době vlády krále Richarda Lví Srdce, se stal námětem i pro mnoho filmových zpracování. Jedním z nejznámějších je to s Kevinem Costnerem z roku 1991.
Costner se líbil diváků, ale nikoli kritikům
Na začátku devadesátých let patřil Kevin Costner k největším hvězdám Hollywoodu, mezi které ho katapultoval především snímek Tanec s vlky. Ve snímku Robin Hood: Král zbojníků se Costner znovu spojil se svým přítelem Kevinem Reynoldsem, režisérem, který ho již před lety jako neznámého obsadil do svého filmu Fandango z roku 1985. Výsledkem jejich nové spolupráce byl snímek, který vzbudil velmi rozporuplné přijetí.
Zatímco divákům se film líbil, o čemž svědčí i to, že se snímek v pokladnách kin umístil na druhém místě za filmem Terminátor 2: Den zúčtování, kritici mu mnohé vyčítali. Například i to, že Kevin Costner se do hlavní role nehodí. Mnoho kritiků upozorňovalo na jeho příliš strnulý výkon a absenci anglického přízvuku, který by u takové postavy, jakou byl Robin Hood, očekávali. Mimochodem Kevin Costner za svůj výkon obdržel i cenu Zlatá malina pro nejhoršího herce v hlavní roli.
Šlechetný král Richard Lví Srdce
Král Richard Lví srdce v podání Seana Conneryho se ve filmu objeví jen na několik málo minut. Přesto za tuto roli Connery obdržel 250 000 dolarů, které ale údajně všechny věnoval na charitativní účely. Mimochodem, když Sean Connery hrál krále Richarda Lví srdce, bylo mu 61 let. Film se však odehrává v roce 1194, kdy by skutečnému králi Richardovi bylo pouhých 37 let.
Jak se filmuje hořící šíp
Jednou ze scén, která se vám ve spojení s tímto filmem pravděpodobně vybaví, je ta, ve které Robin Hood vystřelí zpomalený hořící šíp. Aby záběr vypadal věrohodně, byl natočen rychlostí 300 snímků za sekundu místo obvyklých 24 snímků.
Hit Bryana Adamse
Píseň Everything I Do, I Do It For You, kterou nazpíval Bryan Adams jako průvodní píseň k filmu, byla mnohem úspěšnější, než se čekalo. Získala cenu Grammy za nejlepší filmovou píseň, byla nominována na Oscara a dodnes zůstává jednou z nejlepších písní Adamsovy kariéry.
Zdroj: eightieskids.com, theguardian.com