Když do kin přišel film Kult hákové kříže, získával jen ty nejlepší ohlasy. Diváci byli doslova nadšení a líbilo se jim, jak byl realisticky vystižen pohled na nekompromisní rasismus. Byl to pro ně nezapomenutelný zážitek. Přesto režisér Tony Kaye musel řešit jednu zásadní věc, a svůj film tak viděl skoro až po deseti letech.
Děj filmu je velmi poutavý
Film se zabývá převážně rasistickými hodnotami. Danny si bere za vzor svého staršího bratra Dereka, který začal nenávidět černochy poté, co v jednom z jejich ghett zastřelili jejich otce, jenž byl profesionální hasič. Přidal se k neonacistické skupině Bílá síla, ale odsoudili ho za vraždu dvou černochů. Derek však ve vězení zažije něco, co mu změní pohled na rasismus. Když se vrací domů, jeho mladší bratr Danny to nechápe. Derekovi začíná boj proti Bílé síle a snaží se zachránit bratra.
Originální verze filmu se do kin nikdy nedostala
Film byl natočen velmi realisticky a rozhodně si nebere servítky. Herci během 119 minut děje použijí slovo „fuck“ hned 205x. Přesto chtěl režisér Tony Kaye natočit trochu jiný film než ten, který šel nakonec do kin. Strávil více jak rok stříháním a upravováním scén. Jeho snaha film vylepšit byla obrovská, ale marná. Studio mu nedovolilo tuto práci dokončit, a tak diváci nakonec viděli naprosto odlišnou verzi, než byl původní Kayenův záměr.
Čtěte také: Bruce Willis (65) se ani daleko po šedesátce nezastaví a točí jeden film za druhým.
Film nevydělal dostatek peněz
Toto byl také důvod, proč režisér Tony Kaye viděl svůj vlastní film až po deseti letech. Nedokázal se smířit s tím, že jej studio takto odstřihlo a nedovolilo mu ukázat světu to, co chtěl. Kult hákového kříže tehdy vydělal dohromady necelých 24 milionů dolarů. Byl to však mizivý úspěch vzhledem k tomu, že rozpočet filmu byl 20 milionů dolarů. Zda by vydělal více, kdyby do kin pustili originální verzi, se už nedozvíme.
Rozhodně však tento snímek z roku 1998 stojí za zhlédnutí. Dnes v noci se na něj můžete podívat na Nova Cinema.