Nedá se říct, že by Poláci byli světoznámí filmaři. Občas se ale vyskytnou snímky, které se za jejich hranice dostanou a sklidí velké uznání. Z nedávné doby tak lze jmenovat válečný velkofilm Volyň, který až nepříjemně popisuje krutou historii polského národa ve 20. století.
Poláci se ale také umí bavit, což potvrzuje jejich nejslavnější komedie Sexmise (1983).
Scény připomínající Hvězdné války
Děj filmu se odehrává v blízké budoucnosti, kde světu vládnou ženy a všichni muži vymřeli. Dva dobrovolníci se experimentem pomocí technologie zmražení neplánovaně dostávají do pěkného maléru, neboť jim hrozí smrt, popřípadě násilná přeměna na ženy. Pokud snímek viděl i otec nejznámější sci-fi ságy George Lucas, reagoval by také určitě velmi popuzeně.
Ve filmu totiž padne identický rozhovor jako v jeho Nové naději (1977). Po probuzení z hibernace jeden z herců říká: „Nic nevidím.“ Druhý mu na to odpovídá: „To je po hibernaci normální.“ Tentýž dialog proběhne mezi Leiou a Hanem Solem v Nové naději, kdy se Han probudí ze zmražení v karbonitu.
Oba aktéři Sexmise při útěku před pronásledovateli použijí odpadový systém, stejně jako to udělala skupina, jejíž součástí byla Leia a Solo.
Jen málo chybělo, aby ve filmu zazněla čeština
Podle původního scénáře se počítalo s tím, že ve filmu krátce zazní i naše mateřština. Bohužel si režisér Juliusz Machulski tento plán neprosadil – a byl nucen jazyk změnit. Do filmu se nakonec dostala západní němčina, a tak Čechům nezbylo nic jiného než zklamání.
Ideologie ovlivnily přijetí filmu
O Sovětském svazu, jehož součástí bylo ještě v 80. letech i Polsko, koluje mnoho debat souvisejících s cenzurou a potlačováním názorů. Aby se film v SSSR vůbec mohl promítat, mnoho věcí podléhalo souhlasu vedení. Tehdejší prezident Michail Gorbačov snímek nakonec schválil, ale s podmínkou, že se ze snímku vystřihne 40 minut. Navíc se změnil název filmu a promítal se pod názvem Nové Amazonky.
V době stále velkého napětí mezi Východem a Západem by asi málokdo tušil, že se polský film dočká ohlasů až ve Spojených státech. Ke smůle autorů si ale moc slávy v zámoří neužil. Tamní skupina feministek snímek nepřijala zrovna vřele.
Byl přirovnáván například k filmu Zrození národa, na který se strhla lavina kritiky kvůli rasismu.
Zdroje: filmaffinity.com, csfd | foto: Zespól Filmowy „Kadr“