Sylvester Stallone bude navždy známý především díky roli Rockyho Balboy. V 80. letech a později ale existovala ještě jedna populární postava, kterou Stallone ztvárnil mnohokrát – John Rambo. Poprvé si Stallone zahrál Ramba ve filmu z roku 1982, série měla původně skončit snímkem Rambo: Poslední krev, který vznikl před dvěma lety. Zdá se, že to ale definitivní konec být ještě nemusel.
Za jméno může svačina během psaní
První snímek Rambo: První krev byl adaptací stejnojmenného románu spisovatele Davida Morrella z roku 1972. Morrell pojmenoval postavu Rambo podle druhu jablka, do kterého se zakousl během psaní románu. Šlo o druh, který vypěstoval švédský osadník ze 17. století jménem Peter Gunnarson Rambo. V knize postava neměla křestní jméno, ve filmu dostala celé jméno John Rambo.
Sám spisovatel na vznik legendárního jména postavy vzpomínal takto: „Kousl jsem do jablka a zjistil, že je výborné. Jak se jmenuje? ‚Rambo,‘ odpověděla moje žena… Okamžitě jsem poznal, že v tom jménu je neskutečná síla. Připomnělo mi to také způsob, jakým někteří lidé vyslovují jméno francouzského básníka Rimbauda, jehož nejslavnějším dílem je Sezóna v pekle, což mi připadalo jako výstižná metafora pro zážitky válečného hrdiny.“
Inspirace skutečným válečným hrdinou a zmrtvýchvstání
Morrella poprvé napadlo napsat knihu o válečném hrdinovi, který se snaží začlenit zpět do civilního života, když četl o skutečných hrdinských činech Audieho Murphyho z druhé světové války. Murphy byl nejčastěji vyznamenávaným americkým vojákem ve druhé světové válce a získal všechna možná americká vojenská vyznamenání za statečnost a také pět vyznamenání od cizích zemí včetně Francie a Belgie. Po válce si Murphy zahrál sám sebe ve filmové adaptaci své autobiografie To Hell and Back a poté úspěšně pokračoval ve filmové kariéře. Kromě toho ale později trpěl těžkou posttraumatickou stresovou poruchou, jež postihla i Morrellovu postavu Ramba.
Morrell se následně rozhodl umístit svůj román do doby po válce ve Vietnamu kvůli politickému a kulturnímu klimatu, které zažil jako student na konci 60. let. Spisovatel později napsal též románové předlohy druhého a třetího filmu o Rambovi. Protože na konci první knihy Rambo zemřel, musel to zpětně změnit, aby mohl jeho hrdina být i v dalších knihách živý. V souvislosti s prvním filmem byla dokonce scéna, ve které Rambo zemře, natočena. Testovací publikum ji ale odmítlo, a tvůrci se ji tak rozhodli do filmu nezařadit.
Stallone roli nejprve odmítl
O natočení filmové podoby románu se začalo uvažovat již poměrně brzy po jeho vydání. V průběhu let byli osloveni různí slavní herci včetně Steva McQueena, Paula Newmana, Clinta Eastwooda, Al Pacina, Roberta De Nira, Johna Travolty či Dustina Hoffmana. Stallone byl osloven na základě jeho popularity v sérii Rocky. Nabízenou roli ale nejprve odmítl. Později své rozhodnutí změnil, když mu byla nabídnuta možnost upravit scénář tak, aby mu postava byla sympatičtější.
Rambo v prvním filmu nikoho nezabil
Navzdory své pověsti člověka, který nejdřív střílí a pak se ptá, Rambo v prvním filmu ve skutečnosti nikoho nezabije, pouze těžce zraní lidi, kteří se ho snaží ulovit a ublížit mu. To byla právě jedna ze Stalloneho úprav filmového scénáře oproti knižní předloze. Jedinou postavou, která skutečně zemře, je zástupce Galt, který Ramba sleduje v horách ve vrtulníku. Poté, co se Ramba pokusí zastřelit puškou, ztratí rovnováhu a z vrtulníku spadne.
Aby se stal Rambem, měl Stallone tvrdý tréninkový plán
Film Rambo: První krev se natáčel krátce poté, co Stallone dotočil Rockyho III. Pro druhý díl ale tvůrci chtěli, aby Stallone působil mohutnějším dojmem. Herec tak začal již osm měsíců před natáčením v roce 1985 tvrdě trénovat a přísný režim dodržoval i během natáčení. Začínal dvouhodinovým ranním tréninkem, pak se přesunul na až dvanáctihodinový natáčecí den filmu a večer končil opět dvouhodinovým tréninkem. Po zhruba šesti hodinách spánku byl vzhůru a připraven všechno zopakovat.
Zdroj: mentalfloss.com