Rain Man: Legendární snímek, díky kterému se širší veřejnost poprvé dozvěděla o autismu

Snímek Rain Man pomohl vystřelit Toma Cruise mezi superhvězdy a upevnit postavení Dustina Hoffmana jako jednoho z nejlepších charakterních herců v jednom z jeho nejlepších výkonů kariéry. Film se v průběhu let stal kultovním hitem a milují ho „noví i staří“ diváci.

Rain Man byl natočen podle skutečné osoby

Postava Rain Mana byla založena na skutečném Kimovi Peekovi, který si dokázal vybavit drobné detaily z historie a měl neuvěřitelnou paměť. Kim Peek měl od dětství neuvěřitelnou paměť a díky své zálibě ve čtení byl chodící encyklopedií. Na druhou stranu měl ale velké problémy s navazování vztahů se svým okolím, díky čemuž se odborníci mnoho let domnívali, že je autista, a postrádal též logické myšlení. Jeho IQ údajně navzdory neskutečné paměti dosahovalo podprůměrné hodnoty 87.

Ve skutečnosti Kim Peek netrpěl autismem, ale tak zvaným syndromem učence, což je vzácný stav, kdy člověk, který je jinak mentálně zaostalý nebo postižený, vykazuje v určité oblasti schopnosti, které jsou naopak vysoko nad úrovní normálních lidí. U Kima to byla jeho paměť.

Dustin Hoffman při natáčení a během předprodukce strávil s Kimem Peekem spoustu času, aby se s ní co nejvíce seznámil a zjistil, jak se chová. Všichni herci a štáb měli ke Kimovi Peekovi velký respekt a po získání Oscara za scénář předal scenárista Barry Morrow svou trofej právě Peekovi jako projev respektu a poděkování za inspiraci, kterou jim poskytl. Kim Peek zemřel v roce 2009 ve věku pouhých 58 let.

Letadla a vystřižená scéna

V minulosti se snímek Rain Man často promítal také v dopravních letadlech během dlouhých letů. Letecké společnosti často z verze filmu, kterou promítaly, nechaly z poměrně pochopitelných důvodů vystřihnout jednu scénu. Jedná se o tu scénu, v níž Rain Man odříkává statistiky leteckých katastrof. Jediná letecká společnost, která scénu nevystřihla, byla společnost Quantas. V době natočení filmu a i mnoho let poté totiž na svém „kontě“ žádnou katastrofu neměla.

Hoffman pochyboval o úspěchu filmu

Dustin Hoffman byl při natáčení Rain Mana údajně přesvědčen, že film má jen malý potenciál uspět, a dokonce o něm žertem mluvil jako o „dvou blbečcích v autě“. Herec dokonce pochyboval o svých vlastních schopnostech v této roli. Navzdory těmto skutečnostem měl Hoffman na film velký vliv. Původním režisérem filmu byl Martin Brest, ale Dustin Hoffman trval na tom, že jeho postava by měla být zobrazena jiným způsobem, nikoli jako mentálně postižený. Konflikt, který to s Brestem vyvolalo, způsobil, že jako režisér skončil a předal kormidlo Barrymu Levinsonovi. Jen dodejme, Hoffmanovy obavy se ukázaly být jako neopodstatněné. Film se stal velmi populárním, získal si obrovskou fanouškovskou základnu a Hoffman za svou roli získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon.

Bill Murray a Dustin Hoffman dostali současně nabídku na roli

Je těžké si v rolích bratrů Babbittových představit někoho jiného než Toma Cruise a Dustina Hoffmana, ale existuje „alternativní vesmír“, kde si titulní roli mohl zahrát Bill Murray. Na nabídku role ale neodpověděl, a tak roli získal Hoffman.

Výkon Hoffmana byl ovlivněn jeho prací ošetřovatele v psychiatrické léčebně

Než se Hoffman proslavil snímkem Absolvent, pracoval příležitostně na různých místech. Jedno z těch zaměstnání bylo v psychiatrické léčebně v New Yorku. Herec uvedl, že některé své zkušenosti z této práce později využil při natáčení snímku Rain Man.

Zdroj: imdb.com, tonsoffacts.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu