Zkrocená hora: Dramatická romance se skvělými i odvážnými hereckými výkony a nádhernými scenériemi

Když byl v roce 2006 na 78. ročníku udílení Oscarů vyhlášen jako vítěz nejlepšího filmu snímek Paula Haggise Crash, celý sál zalapal po dechu. Téměř všichni přítomní, včetně vyhlašovatele ceny Jacka Nicholsona, totiž očekávali, že vyhraje Zkrocená hora Anga Leeho. Leeův snímek byl totiž nejen krásným, tragickým milostným příběhem, ale také odvážným odrazovým můstkem pro zastoupení LGBTQ+ v hollywoodském mainstreamu.

Do hlavních rolí byli zvažováni Matt Damon a Ben Affleck

Než byli do hlavních rolí obsazeni Heath Ledger a Jake Gyllenhaal, uvažovalo se o Mattu Damonovi, Benu Affleckovi, Josephu Gordon-Levittovi, Billym Crudupovi, Colinu Farrellovi a Joshi Hartnettovi. Do jedné z rolí byl zvažován i Mark Wahlberg, ale ten odmítl scénář kvůli přílišné sexuální explicitnosti.

Heath Ledger málem zlomil Jakeu Gyllenhaalovi během líbací scény nos

Před začátkem natáčení dal režisér Ang Lee svým hvězdám Heathu Ledgerovi a Jakeu Gyllenhaalovi knihu Willa Fellowse Farm Boys: Životy homosexuálních mužů z venkovského Středozápadu jako „referenční příručku“. Přesto se natáčení neobešlo bez určitých „potíží“, například když Ledger a Gyllenhaal natáčeli jednu z líbacích scén, Ledger prý v zápalu vášně nešťastnou náhodou Gyllenhaalovi skoro zlomil nos.

Boj o křeslo režiséra

Dva otevřeně homosexuální režiséři Gus Van Sant a Joel Schumacher měli samozřejmě oba velký zájem snímek režírovat. Nakonec se ale režisérem stal Ang Lee. Van Sant se místo toho ujal režie životopisného filmu Milk o aktivistovi za práva homosexuálů Harveym Milkovi. Ang Lee prohlásil, že kdyby byla Zkrocená hora natočena v 60. letech, kdy se příběh odehrává, perfektní obsazení hlavních rolí by bylo Paul Newman jako Ennis a Montgomery Clift jako Jack. Mimochodem Newman a jeho klasický kolega Robert Redford skutečně dostali v 60. letech nabídku na role homosexuálního páru, ale odmítli ji.

Anne Hathaway se zúčastnila konkurzu v kostýmu z Deníku princezny 2

Když Anne Hathaway poprvé poslali scénář ke Zkrocené hoře, uvažovalo se o ní pro roli Almy, ale když si ho přečetla, zjistila, že ji místo toho láká Lureen. Hathaway následně přišla na konkurz ve svém kostýmu a make-upu z Deníku princezny 2, protože si kvůli účasti na konkurzu udělala přestávku v natáčení. Vedoucí castingu se jejím jménem režiséru Angu Leemu za to, co měla na sobě, omluvil. Tchajwanský režisér před konkurzem herečku neznal.

Košile, které nosili hlavní herci, se prodaly za více než 100 000 dolarů

Překvapivě významnou roli ve filmu mají košile Ennise a Jacka. To, jak jsou tyto košile uspořádány v šatníku postav, je klíčovou součástí vizuálního vyprávění filmu. Po uvedení filmu do kin zakoupil filmový historik Tom Gregory košile použité při natáčení za 101 100 dolarů.

Heath Ledger a Michelle Williams se do sebe během natáčení zamilovali

Během natáčení Zkrocené hory se do sebe herci Heath Ledger a Michelle Williams skutečně zamilovali a navázaly vztah. Těsně před premiérou se páru narodila dcera Matilda Rose, jejímž kmotrem se stal jejich herecký kolega Jake Gyllenhaal. Aby se dostala do správného rozpoložení pro scénu, v níž Alma zjistí, že její manžel má milostný poměr s mužem, požádala údajně Williams o to, aby se Ledger a Gyllenhaal před ní líbali.

Potíže s ovcemi

Emma Thompsonová prozradila, že při natáčení snímku Rozum a cit měl Ang Lee potíže se stádem ovcí a přísahal, že už nikdy nebude pracovat se zvířaty. Přesto pokračoval, neboť Zkrocená hora je o dvou mužích, kteří se setkali při pasení ovcí. Lee se měl možná držet svého slibu, protože i při natáčení Zkrocené hory měl s ovcemi neustálé problémy. Ovce nepijí z tekoucích vodních zdrojů, pouze z rybníků a jezer, a tak se Lee například celý den marně snažil přimět ovce, aby se napily z potoka. Hrozilo také riziko, že si zvířata mezi sebou budou šířit nemoci, protože americké ovce se mísily s kanadskými.

Zdroj: imdb.com, thelistlove.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu