Propast, vědeckofantastický snímek slavného režiséra Jamese Camerona, byl uveden do kin už koncem 80. let a na svou dobu se vyznačoval převratnými speciálními efekty. Film měl navíc hvězdné herecké obsazení, které velmi přispělo k tomu, že byl snímek i přes neuvěřitelný námět uvěřitelný, a přestože nemá nejrychlejší tempo, je to i po více než třiceti letech velmi dobrý film.
Velmi drahý film
Člověk se nemusí dívat na Propast déle než 15 minut, aby si uvědomil obrovské finanční náklady, které byly s natáčením spojeny. Mimochodem snímek měl v roce 1989 rozpočet přibližně 70 milionů dolarů, což odpovídá více než 145 milionům dnešních dolarů.
Vizuální triky podle Camerona
Jedna strašidelná scéna zahrnuje miniponorky, které se vydávají na průzkum vraku jaderné ponorky, jež se potácí na okraji Mariánského příkopu. Posádky miniponorek jsou vidět zvenčí, čehož bylo dosaženo pomocí promítaček, které přehrávaly předem nahrané sekvence herců. Tuto techniku natáčení před využitím CGI použil Cameron již dříve v předchozích filmech, například v Terminátorovi či Vetřelcích.
Jak vytvořit naprostou tmu
Podvodní scény se natáčely v obří nádrži umístěné v napůl dokončeném jaderném reaktoru v Jižní Karolíně. Přestože byla nádrž naplněna vodou do hloubky 12 metrů, nestačila k zakrytí světla přicházejícího z hladiny. Aby to Cameron vykompenzoval, přetáhl přes hladinu velkou plachtu a nasypal na ni miliony drobných černých plastových kuliček, které zablokovaly veškeré světlo. To trvalo až do chvíle, kdy mohutná bouře plachtu zničila, a Cameron byl nucen přesunout natáčení do nočních hodin.
Scéna oživování
Jen málo scén v Propasti je tak mrazivých a emotivních jako ta, v níž se Bud statečně snaží oživit mrtvou Lindsey. Toto utrpení trvá snad celou věčnost, ale není to nic ve srovnání s tím, co museli vydržet samotní herci. Scéna byla natočena a poté podruhé přetočena, ale kameře došel film. Množství fyzických a emocionálních extrémů potřebných k natáčení scény bylo údajně nakonec pro Mary Elizabeth Mastrantonio příliš a herečka se zhroutila.
Snímek má mnoho přezdívek
Natáčení Propasti bylo tak vyčerpávající a trestající, že herci a členové štábu začali snímek přezdívat mnoha různými způsoby, aby uvolnili své napětí a vyčerpání. Mezi nejbarvitější názvy patřily „Zneužití“ či „Životní propast“.
Týrání zvířat?
Také vás vyděsila památná scéna, kdy je živá krysa umístěna do nádoby s okysličeným fluorokarbonem? Přestože dotyčné kryse nikdy nehrozilo nebezpečí smrti, je jasně vidět, jak zvíře trpí, když si jeho tělo pomalu zvyká na tekutinu. Scéna vyžadovala střih, když panika způsobila, že se krysa vyprázdnila do tekutiny.
Zdroj: imdb.com, eightieskids.com