23. března 1990 uvedla společnost Disney do kin romantickou komedii s nadějnou mladou herečkou o podnikateli a prostitutce, kteří se do sebe zamilují poté, co jí zaplatí tisíce dolarů, aby s ním strávila týden. Myslelo se, že to bude obyčejný průměrný film. Nikdo nečekal, že se Pretty Woman stane hitem a jedním z nejúspěšnějších milostných příběhů filmové historie. Příběh Edwarda Lewise a Vivian Wardové, natočený za pouhých 17 milionů dolarů, vydělal celosvětově přes 460 milionů dolarů a z Julie Robertsové udělal hollywoodskou hvězdu.
Jiný původní název i scénář
Původní scénář J. F. Lawtona nenesl název Pretty Women, ale 3000 dolarů, což je odkaz na částku, kterou Edward Vivian platí. Slavný název filmu byl později odvozen z písně Roye Orbisona „Oh, Pretty Woman“, která se objevuje na soundtracku. Mimochodem příběh Edwarda a Vivian byl původně drsnější a méně pohádkový, bez ikonického happyendu. V původním scénáři byla Vivian závislá na kokainu a součástí dohody a Edwardem bylo, že se ho po celý týden nesmí dotknout. Dohodu ale nedodržela, a tak ji Edward vyhodil. Za peníze, které jí dal, odjíždí Vivian na konci filmu s Kit autobusem do Disneylandu.
Edwarda i Vivian chtěl hrát v Hollywoodu každý
I když si dnes v těchto legendárních rolích jen stěží dokážeme představit někoho jiného, mohlo se to snadno stát. O Edwarda Lewise totiž měli zájem i mnozí Gereovi kolegové, například John Travolta, Christopher Reeve, Denzel Washington či Sylvester Stallone. Také o roli Vivian byl velký zájem. Ucházely se o ni Daryl Hannahová, Winona Ryderová, Jennifer Jason Leighová či Meg Ryanová. Režisér Garry Marshall si původně přál v hlavní roli Al Pacina a Michelle Pheifferovou.
Ikonická scéna a její tajemství
Opěra, na kterou Edward Vivian vezme, není jen tak ledajaká opera. Jedná se o La Traviatu Giuseppe Verdiho, která je též o muži zamilovaném do prostitutky. Tóny z ní můžete slyšet i na konci filmu, když Edward přijíždí v limuzíně k bytu Vivian. Vivian měla původně mít do opery černé šaty, ale kostymérka Marilyn Vanceová nakonec režiséra a všechny ostatní přesvědčila, že červená je mnohem vhodnější barva.
Náhrdelník z diamantů a rubínů, který Edward na představení pro Vivian půjčil, stál ve skutečnosti 250 000 dolarů a při natáčení ho tak celou dobu hlídala ochranka klenotnictví. Jistě si vybavíte, že když chce Vivian na náhrdelník sáhnout, Edward z legrace zaklapne krabičku. Tato scéna původně ve scénáři nebyla a při natáčení ji vymyslel Gere pro pobavení. Marshall ji do filmu přidal až při závěrečném střihání.
Julia Robertsová měla dublerku
Kultovním se během let nestal jen film, ale také jeho plakát. Na něm k sobě Edward, oblečený ve svém klasickém obleku, a Vivian v ikonickém kostýmu prostitutky stojí zády a ona ho přitom drží za kravatu. Ve skutečnosti ale tělo, na které se díváme, nepatří Julii Robertsové. Jedná se o tělo její dvojnice Shelley Michelle, které můžeme vidět také v některých odvážnějších scénách filmu. Kromě Robertsové byla tato modelka a herečka také dvojicí Kim Basingerové.
Ferrari a Porsche řekli ne
Při Edwardovu seznámení s Vivian hrálo důležitou roli i jeho luxusní auto. Automobilky Porsche a Ferrari ale žádost filmařů o zapůjčení svých vozů odmítly, protože nechtěly, aby se jejich vozy objevily v souvislosti s prostitutkami. To bylo důvodem, proč Edward nakonec usedl do Lotusu.
Proč nevzniklo pokračování?
Už při natáčení se údajně Jula Robertsová, Richarda Gere a Garry Marshall dohodli, že nikdy nenatočí pokračování. To je také důvodem, proč neexistuje žádná Pretty Women 2. O devět let později se ale přeci jen sešli všichni tři znovu. Důvodem bylo natáčení další slavné romantické komedie Nevěsta na útěku.
Zdroj: eonline.com, icepop.com, imdb.com