Predátor: Jak se snímkem o legendárním mimozemském lovci souvisí Rocky Balboa?

Osmdesátá léta byla skvělým obdobím pro sci-fi, horor a akci, jen málo filmů ale spojilo všechny tři tyto žánry tak efektivně jako Predátor. Adrenalinový snímek z roku 1987 režíroval John McTiernan a Arnold Schwarzenegger v něm ztvárnil velitele týmu vojáků, kteří se vydají do jihoamerické džungle na záchrannou misi. Brzy se však ukáže, že to jsou oni, kdo potřebuje zachránit, když na ně zaútočí hrozivý neviditelný mimozemšťan, který je loví ze sportu. A Arnold Schwarzenegger versus mimozemšťan je premisa, která se prodává vlastně sama.

Predátor vznikl jako reakce na vtip

Původní koncept Predátora začal jako vtip. Po několika pokračováních Rockyho koloval v druhé polovině osmdesátých let v Hollywoodu vtip, že Rockymu Balboovi došli soupeři a v dalším filmu bude muset bojovat s E.T. mimozemšťanem ze slavného sci-fi dramatu Stevena Spielberga. Inspirováni tímto vtipem napsali scenáristé Jim a John Thomasovi scénář s pracovním názvem Hunter o mimozemském lovci, který v džungli stopuje vojáka. Původně měl příběh celou skupinu mimozemských lovců různých druhů, následně byl ale zjednodušen, aby byl soustředěnější a také cenově dostupnější.

Jean-Claude Van Damme jako Predátor

Původně se plánovalo, že Predátor bude mrštný mistr bojových umění s reflexy jako ninja, aby co nejvíce kontrastoval se silou Arnolda Schwarzeneggera. Do role tak byl obsazen Jean-Claude Van Damme. Následně se ale objevily zásadní potíže, hmotnost kostýmu herci výrazně bránila v pružnosti a ztěžovala bojová umění. Van Dammovi se navíc nelíbilo, že je celý schovaný pod kostýmem a téměř není vidět. Nakonec tak projekt opustil a nahradil ho Kevin Peter Hall.

Arnold Schwarzenegger a doutníky

V jedné z prvních scén Dutch kouří doutník v helikoptéře, přičemž z bezpečnostních důvodů ale nešlo o skutečný doutník a scéna byla upravena až následně v postprodukci. Schwarzenegger je kouřením doutníků proslulý, ale jeho kolega Carl Weathers v roli Dillona se jim jako bývalý sportovec vždy vyhýbal. Schwarzenegger mu ale při natáčení údajně jeden nabídl a on se podvolil.

Ve štábu byli hned dva pozdější guvernéři USA

Jak většina z nás ví, představitel hlavní role Arnold Schwarzenegger působil v letech 2003-2011 jako guvernér Kalifornie. Možná jste ale nevěděli, že herec Jesse Ventura, který hraje Blaina, byl rovněž politicky úspěšným a na přelomu tisíciletí byl guvernérem Minnesoty. O post guvernéra Kentucky se naopak neúspěšně pokoušel Sonny Landham, který ve filmu ztvárnil Billyho Solea.

Predátor a speciální efekty

Když se Predátor začal natáčet, návrhy příšer pocházely od studia speciálních efektů Boss Film Studios a byly na hony vzdálené tomu, jaké monstrum jsme nakonec dostali. Původní Predátor měl velké žluté oči a hlavu, která podle Arnolda Schwarzeneggera vypadala jako kříženec ještěra a kachny. Všichni věděli, že tento design není dostatečně děsivý, a tak byl tým Boss Film odvolán a byl přizván uznávaný designér kreatur Stan Winston, aby vymyslel zcela nový vzhled.

Na svou dobu byl snímek Predátor velmi kvalitní z hlediska speciálních efektů, například jeho světélkující krev, neviditelnost nebo elektrické výboje na těle. Zajímavým způsobem byla vytvořena krev mimozemšťana. Vznikla totiž smícháním lubrikačního gelu a chemikálie z klasické svítící trubičky využívané v armádě.

Téměř všechny členy štábu postihla během natáčení nemoc

Predátor se natáčel v Mexiku a hotel, ve kterém byl produkční tým ubytován, měl problém s čištěním vody. To vedlo k tomu, že většina herců a členů štábu měla silné střevní potíže. Jediní dva lidé, kteří neonemocněli, byli Arnold Schwarzenegger a režisér John McTiernan. Schwarzenegger i McTiernan však během natáčení výrazně zhubli, údajně kvůli námaze při natáčení v kombinaci s tím, že se vyhýbali hotelovému jídlu.

Zdroj: screenrant.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu