Drákula: Neznámá legenda aneb Nejslavnější upír v trochu jiném podání

Když se rozhodnete natočit film o jedné z nejslavnějších fiktivních postav historie, musíte na to jít trochu jinak. Nikdo nechce vidět stejného Drákulu, jakého už viděl tisíckrát, což tvůrci filmu Drákula: Neznámá legenda měli na paměti a vytvářeli poměrně originální příběh. Hlavní roli v tomto dramatu ztvárnil britský herec Luke Evans.

Severní Irsko jako Transylvánie

Všichni víme, že Drákula pochází z Transylvánie neboli Sedmihradska, historické země, která se kdysi rozkládala na území dnešního Rumunska. Režisér Gary Shore, který pochází z Dublinu, zvolil jako náhradu za skalnatou východoevropskou zemi divokou krajinu Severního Irska. Scénograf François Audouy pak vymodeloval upíří jeskyni podle Giant’s Causeway neboli Obrova chodníku, unikátního skalního útvaru na pobřeží, který vznikl sopečnou erupcí.

Proměna v Drákulu

Hlavní postava filmu je založena valašském knížeti Vladu III. Napichovači. Ve filmu se Vlad dobrovolně stane upírem, když se napije krve z kalichu v Caligulově jeskyni. Caligula, římský císař, který vládl v letech 37 n. l. až 41 n. l., byl známý svou krutostí, sadismem, extravagancí a sexuální zvráceností, což ho představuje jako šíleného tyrana. Mezi schopnosti, které Vlad získá, patří mluvení bez otevření úst, létání, skákání, nesmrtelnost, léčitelské schopnosti a také velké sebevědomí. Přestože Vlad cítí potřebu pít lidskou krev, z lásky ke své rodině a ke svému lidu se této touze snaží ze všech sil bránit.

Drákulův hrad má zuby

Ačkoli se film v mnohém odklání od románu Drákula Brama Stokera, Audouy propašoval několik vizuálních narážek, zejména v kulisách Velkého sálu, které byly postaveny výhradně pro kameru, a v exteriéru hradu, který byl z větší části vytvořen pomocí CGI. V architektuře hradu je mnoho jemných narážek na upíří tesáky a tvary podobné zubům.

Turci a Burning Man

Při plánování, jak uspořádat stotisícový tábor Turků, se Audouy velmi originálně inspiroval u jiného příkladu rozsáhlého táboření – každoročním hudebním a uměleckým festivalem v Nevadě. Tento festival je známý jako Burning Man a je pro něj charakteristické specifické kruhové uspořádání. Právě to Audouye inspirovalo.

Milion počítačových netopýrů

Společnost Framestore, která se zabývá vizuálními efekty, se podílela na mnoha tricích filmu, zejména na tvorbě velkých armád lidí a ještě větší armády netopýrů, kterou kníže ovládal. Ani jeden okřídlený tvor totiž nebyl skutečný. K vytvoření pohybu netopýrů ve formaci člověka použili motion capture a poté je v kombinaci s detailní digitální animací a FX rozmnožili a vrhli se na tureckou armádu.

Luke Evans a jeho tělo

Herec posiloval celé měsíce, aby se dostal do formy, kterou po něm tvůrci filmu vyžadovali. Údajně si s sebou bral trenéra i na natáčení některých předchozích filmů a v pauze trénoval. Jednou z efektních scén jsou souboje s meči, na plátně sice vypadají ladně, nicméně Evans při jednom z nich málem přišel o oko, meč kolegy ho totiž zasáhl jen půl centimetru od oka.

Zdroj: imdb.com, collider.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu