Bylo více než jasné, že dříve nebo později začnou vznikat nejrůznější snímky, jejichž tématem bude koronavirus. Dokument Poslední plavba je jedním z prvních. Zaměřuje se na loňské šíření koronaviru na zaoceánské výletní lodi Diamond Princess. Pokud si chcete připomenout okamžiky z loňského února, kdy o sobě nový virus dával teprve vědět, tento čtyřicetiminutový snímek vám to netradičním způsobem umožní.
Mozaika složená z videí skutečných pasažérů a posádky
Snímek není klasickým hraným filmem, ale dokumentem, který je sestaven převážně z unikátních záběrů, které natočili pasažéři a posádka. Tyto závěry tak autenticky zachycují nelehké okamžiky během plavby a rovněž během dlouhé karantény v přístavu v Jokohamě. Dokument je sestaven velmi sofistikovaně, a působivě tak přibližuje skutečnou atmosféru, kterou pasažéři zažívali. Od radosti a bezstarostnosti na začátku cesty, přes prvního nakaženého a obavy, až po stovky nakažených, strach, zoufalství a dlouhou izolaci všech.
Snímek zachycuje různé skupiny cestujících i posádky. Vidíme tak například, v jak těžkých podmínkách musela posádka, která rovněž kvůli viru přišla o mnohé členy, pracovat, aby obsloužila tisíce pasažérů. Nebo jak nelehká byla karanténa pro cestující, kteří měli kabiny bez oken i balkonu.
Tehdy se svět nepoučil, a nyní?
I když veřejně snímek Poslední plavba nic nekritizuje, prolíná se skrytá kritika celým dokumentem. A to nejen kritika situace na lodi, kde všichni nebezpečí nového neznámého protivníka v podobě koronaviru podcenili, ale jde zároveň o kritiku globální. Svět se totiž z tragédie na lodi Diamond Princess nikterak nepoučil.
Na lodi cestovalo přes tři tisíce sedm set osob a u více než sedmi set z nich se dříve nebo později prokázala nákaza. Z těchto osob jich nakonec čtrnáct zemřelo. Loď byla v Jokohamě v karanténě od začátku loňského února poté, co se potvrdilo, že jeden z jejích pasažérů, který se předtím vylodil v Hongkongu, je nakažen, až do začátku března.
Zdroj: thefilmstage.com, hbogo.cz