V roce 1997 vypustil francouzský režisér Luc Besson do světa svůj sci-fi snímek Pátý element. V době uvedení do kin to byl náročný projekt a nejdražší evropský film všech dob, stál přibližně 90 milionů dolarů. Stejně jako ostatní Bessonovy filmy navíc od samého začátku silně rozděloval kritiky a fanoušky. Postupem času si film ale získal status kultovní klasiky.
Milla Jovovich původně roli krásné Leeloo nezískala
Když se Milla Jovovich poprvé přihlásila na konkurz do Pátého elementu, měla sice za sebou několik rolí z dětství, ale byla známá především ve světě modelingu. Ke konkurzu tak vlivem svých zkušeností ze světa módy přistoupila podobně jako k práci modelky – dorazila v luxusním oblečení a s velkým množstvím make-upu, což se Lucu Bessonovi příliš nelíbilo. Navíc byla velmi nervózní, a režisér ji tak odmítl.
Nicméně o několik týdnů později a poté, co viděl stovky jiných hereček, na ni údajně náhodou narazil u hotelového bazénu, kde nebyla nalíčená, a rozhodl se dát jí druhou šanci. Nechal ji znovu absolvovat konkurz a roli jí nakonec dal.
Chůva pro děti Bruce Willise
Milla Jovovich byla v době natáčení jedním z nejmladších členů obsazení Pátého elementu, bylo jí dvacet jedna let. V důsledku toho tak s ostatními netrávila příliš mnoho času a s nikým se na place nijak zvlášť nesblížila, tedy s výjimkou Bruce Willise. S ním se ale sblížila poněkud kuriózním způsobem.
Willis byl v době natáčení ženatý s Demi Moore, která ho i s dětmi na place často navštěvovala. Postupem času se Jovovich začala v přestávkách mezi natáčením starat o jejich děti, aby si dvojice mohla užít trochu soukromí.
Bruce Willis přijal nižší plat
Bruce Willis sice nebyl první volbou pro roli Korbena Dallase, ale nakonec se ukázalo, že byl perfektní volbou. Besson si myslel, že se bude muset spokojit s „levnějším“ představitelem hlavní role, ale v rozhovoru mu herec řekl, že pokud se mu bude scénář líbit, něco vymyslí.
O dvě hodiny později mu prý Willis řekl, že roli vezme, a prozradil, že někdy dělá filmy jen proto, že ho baví. Nakonec točil za snížený plat a procenta ze zisku filmu. Vzhledem k tomu, že Pátý element vydělal v celosvětových pokladnách přes 263 milionů dolarů, se herci tento „hazard“ docela vyplatil.
Besson napsal příběh už na střední škole
Zatímco některé filmy vznikají poměrně rychle, Pátý element se připravoval dlouho. Luc Besson prozradil, že příběh začal psát, když mu bylo šestnáct let, původně se domníval, že to bude román. Až o deset let později se ale rozhodl, že se dílo pokusí realizovat jako film.
Film zničil manželství režiséra
Besson do role Divy Plavalaguny obsadil svou tehdejší manželku Maïwenn Le Besco, původní herečka totiž z projektu náhle odstoupila. Le Besco mu v tomto případě velmi pomohla, protože najít v krátké době jinou herečku by byl problém, film už mířil do výroby.
Během natáčení se však Besson a hvězda filmu Milla Jovovich sblížili a navázali spolu poměr. Besson a Le Besco se tak rozvedli a režisér si ještě v roce 1997 vzal Millu Jovovich. Dvojice se nicméně rozvedla o dva roky později.
Božský jazyk má 400 slov
Podle filmu je božský jazyk jedním z nejstarších jazyků vymyšlených v galaxii. Skládal se nejméně ze čtyř set slov a Leeloo jím byla schopna mluvit od samého počátku, což naznačuje, že je pevně zakódován v její DNA.
Ve skutečném světě však tento jazyk neexistuje a byl vytvořen Bessonem za asistence Milly Jovovich, která v době natáčení plynule hovořila čtyřmi jazyky. Jovovich a Besson se prý během natáčení pokoušeli v tomto fiktivním jazyce konverzovat a na konci natáčení byli schopni v něm bez problémů komunikovat.
Leeloo a její umělá noha
CGI je tu s námi už nějakou dobu a využil ho i Pátý element. Přesto bylo ve filmu použito několik praktických efektů, které mu přidávaly na realističnosti – například umělá noha. Když se herec upíše filmu, je možné, že nebude schopen provést vše, co se po něm z hlediska fyzického výkonu bude chtít, zejména v akčních filmech.
V případě Milly Jovovich došlo k tomu, že nedokázala zvládnout dokonalý vysoký kop, i když absolvovala mnoho hodin výcviku bojových umění. Díky chytrému střihu a umělé noze se ale filmařům podařilo oklamat diváky, aby si mysleli, že Jovovich tento pohyb skutečně provedla.
Kostýmy Jeana-Paula Gaultiera
Pro futuristický sci-fi film je důležité, aby se kostýmy povedly. Musí vypadat revolučně a extravagantně, Luc Besson si to uvědomoval, a tak vyhledal služby jedinečného Jeana-Paula Gaultiera. Gaultier byl fanouškem Bessonových dřívějších filmů, a tak souhlasil. Gaultierův smysl pro detail byl prý tak jemný a precizní, že zkontroloval každý kostým, který mělo na sobě v jedné scéně pět set komparzistů.
Nemožná hudební skladba
Hudba snímku je stejně velkolepá a jedinečná jako film sám. O její bohatou výpravu se postaral francouzský skladatel Eric Serra. Jeho skladby se ale ukázaly být příliš ambiciózní pro albánskou sopranistku Invu Mulu, která ve filmu propůjčila hlas Divě Plavalaguně.
Když Serra ukázal zpěvačce noty k její stěžejní písni, údajně se usmála a řekla, že některé části skladby nejsou v lidských silách, protože lidský hlas nedokáže tak rychle měnit tóny. Nakonec ale píseň ožila díky přispění digitální techniky.
Zdroj: imdb.com, moviefone.com