Pandemie koronaviru přeje sledování televize. Do popředí se poslední dobou dostávají především nejrůznější kriminální seriály, které se těší velké oblibě. Jedním z nich je i španělský seriál Papírový dům. Na Netflixu jsou ke zhlédnutí všechny čtyři řady tohoto napínavého seriálu o skupině zlodějů, kteří se rozhodnou spáchat největší loupež v dějinách Španělska. Jak to chtějí udělat a čím vás seriál překvapí?
Loupež století v „papírně“
Plán je velmi ambiciózní, jeho cílem je totiž odnést si ze Státní tiskárny cenin téměř dvě a půl miliardy euro. Parta zlodějů je odvážná, inteligentní a lidsky zajímavá, jejím nejdůležitějším členem je Profesor, který celou tajnou operaci naplánoval. Od počátku tak většina lidí se zloději tak trochu sympatizuje. Mimochodem název papírový dům je právě odkazem na místo loupeže, které je, dá se říci plné papíru neboli papírových peněz.
Krycí jména, masky a kombinézy
Seriál v sobě ukrývá kromě napínavého a sofistikovaného děje také mnoho zajímavostí. Jednou z nich jsou i krycí jména, která se členové dali. Důvodem je větší bezpečnost, kdyby na jejich plán přišla policie. Skupinu tak tvoří zloději s přezdívkami různých světových měst, Nairobi, Rio, Berlín, Tokio, Moskva či Denver. I profesor má svou přezdívku, jedinečné město, které jé v sobě ukrývá mnoho tajemství, ale zároveň znalostí a které je navíc velmi dobře chráněné – Vatikán.
Kromě přezdívek jsou hlavní hrdinové charakterističtí ještě tím, že při akcích používají obličejovou masku. A to ne tak ledajakou, jde o masku s obličejem slavného španělského malíře Salvatora Dalího. V neposlední řadě jsou pak všichni oblečeni do červené kombinézy. Červená barva je považována za symbol odporu.
Nejnáročnější scéna celé série
Seriál je vizuálně velmi zajímavý. Nejnáročnější scénou na realizaci byla ta, která se odehrávala v zatopeném trezoru Španělské národní banky. Po úspěšném dobytí Státní tiskárny cenin se totiž zloději nechtěli stáhnout do ústraní, ale zvolili si další, neméně náročný cíl. Španělskou národní banku.
Zlaté cihly, které se v trezoru nacházely, byly totiž vyrobeny z molitanu, a pod vodou se tak různě deformovaly, vyplavávaly na hladinu a měnily barvu. Po natočení tak musely být záběry následně upraveny grafiky, aby působily realisticky. Jak to s partou zlodějů nakonec dopadne, by měla odhalit poslední pátá série. Její natáčení ale pozdržela pandemie koronaviru.
Zdroj: screenrant.com, netflix.com, curuosifymagazine.com