Pán prstenů: Společenstvo prstenu: Víte, že ho původně chtěli hrát už Beatles nebo že trpaslík Gimli byl ve skutečnosti vyšší než Aragorn?

V letošním roce uplynulo již dvacet let od okamžiku, kdy do kin vstoupila první část filmové trilogie Pán prstenů: Společenstvo prstenu. Přelomová série následně získala nejen desítky filmových cen, ale především oživila fantasy ve světové popkultuře a představila J. R. R. Tolkiena nové generaci.

Beatles jako Společenstvo prstenu

Režisér Peter Jackson se málem k šanci natočit „Pána prstenů“ jako filmovou sérii vůbec nedostal. V 60. letech to byli totiž samotní Beatles, kdo chtěli slavné knihy adaptovat. Paul McCartney jako Frodo, Ringo Starr jako Sam, George Harrison jako Gandalf, John Lennon jako Glum a Stanley Kubrick jako režisér. Kubrick ale nakonec tento projekt odmítl a místo toho dal přednost natočení snímku 2001: Vesmírná odysea. Kdo ví, jak by snímky mohly vypadat?

Z Gandalfa Sarumanem

Christopher Lee je jediným členem štábu, který se s Tolkienem osobně setkal. Herec dokonce uvedl, že Tolkien souhlasil s tím, aby v případné filmové adaptaci hrál Gandalfa. Když se však Lee po letech zúčastnil konkurzu na roli Gandalfa, byl požádán, aby místo toho hrál Sarumana, protože se mělo za to, že je na roli Gandalfa příliš starý. Lee roli přijal a souhlasil s tím, že Ian McKellen se na Gandalfa hodí. Mimochodem role Gandalfa byla nabídnuta též Seanu Connerymu, ten ji ale odmítl, neboť se přiznal, že scénáři ani knize nerozumí.

Jeden film, dva a nakonec tři

Když Peter Jackson a Fran Walshová předkládali svůj nápad různým studiím, předložili scénář pouze pro dva filmy, protože nevěřili, že by nějaké studio mělo zájem o více než dva filmy. Zpočátku projevil zájem pouze Miramax, ale s podmínkou, že scénář bude dále krácen, aby se celý příběh vešel pouze do jednoho filmu. Jako poslední pokus nabídl Jackson film společnosti New Line, která ho požádala o přepracování scénáře na trilogii.

Problémy s trpaslíkem

Jako trpaslík je Gimli nejmenší ze členů Společenstva prstenu. Herec John Rhys-Davies však měří přes metr osmdesát. Pro některé záběry tak byl použit dvojník, aby nevypadal vyšší než Legolas nebo Aragorn. Rhys-Davies také musel strávit dlouhé hodiny v maskérně, aby získal svůj velký nos a vousy. Bohužel líčení mu vážně zhoršilo zrak a vyvolalo alergickou reakci na kůži.

Aragorn a jeho meč

Viggo Mortensen údajně původně neměl o roli Aragorna velký zájem, uprosil ho až jeho syn Henry, který Tolkiena miluje. Tím svým způsobem roli vyfoukl Russellovi Crowe, který ji měl přislíbenou v případě, že Mortensen odmítne. Poté, co se Mortensen o Aragornovi dozvěděl více, považoval meč za klíčový prvek své postavy a nosil ho při sobě po celou dobu natáčení, i když nebyl na place.

Pro bojové scény Mortensena trénoval Bob Andersen, jeden z nejlegendárnějších choreografů soubojů s mečem v historii filmu. Andersen, bývalý olympijský šermíř, trénoval například též Seana Conneryho v Highlanderovi. Největší slávu mu přinesla práce na filmu Star Wars, kde oblékl oblek Dartha Vadera pro souboje se světelnými meči proti Luku Skywalkerovi ve filmech Impérium vrací úder a Návrat Jediho.

Zdroj: mentalfloss.com, businessinsider.com, factinate.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu