Pahorek: Působivý snímek o síle lidského ducha a principech zneužívání moci, který časem neztratil nic ze své působnosti

Sean Connery si dal pauzu od Jamese Bonda, aby podal vynikající výkon v intenzivním dramatu odehrávajícím se během druhé světové války v severoafrickém táboře britské armády, kde je oblíbeným trestem pro vězně běhání po uměle vytvořeném kopci v plném denním žáru. Snímek po celou dobu v divácích vyvolává pocit drsné reality a nebezpečí.

Psychický teror uprostřed pouště

Úsporný a věcný scénář Raye Rigbyho, který vznikl na základě divadelní hry napsané společně Rigbym a R. S. Allenem, neplýtvá slovem a precizně vybroušený filmařský styl režiséra Sidneyho Lumeta umocňuje vyprávění vynikajícím smyslem pro fyzické lokace. Název filmu odkazuje na hlavní formu trestu pro zneuctěné vojáky, masivní písečný kopec, který vyžaduje neustálou pozornost a který více než občas vede k tomu, že někdo zkolabuje.

Ve „skleníku britské armády“ v libyjské poušti jsou ve vedru soustavně trestáni vězni odsouzení za přestupky, jako je nekázeň, opilost ve službě, dezerce nebo drobné krádeže. Příchod pěti nových vězňů vede ke střetu s vedením tábora. Jeden z poddůstojníků stráže používá nepřiměřené tresty, mezi které patří i nucení vězňů vylézt na uměle vytvořený kopec uprostřed tábora. Když jeden z nich zemře, vypukne boj o moc mezi brutálním rotným Williamsem, strážníkem Harrisem, velitelem věznice Wilsonem a táborovým lékařem, protože mají protichůdné strategie.

Skvělé herecké obsazení

Joe Roberts v podání Seana Conneryho je bývalý rotmistr z tankového pluku. Byl odsouzen za napadení svého důstojníka, protože dostal rozkaz vést své muže k nesmyslnému sebevražednému útoku. Roberts opovrhuje brutalitou Williamse a zpochybňuje jeho autoritu. Williams, který je ve věznici nový, se snaží využít trestu vězňů jako prostředku k vlastnímu povýšení.

Connery údajně nabídku přijal především proto, že pro něj představovala příjemnou změnu po několika filmech v roli agenta 007. Ve vedlejších rolích se objevují Harry Andrews, Ossie Davis, Ian Bannen, Ian Hendry, Roy Kinnear, Michael Redgrave a Alfred Lynch, všichni podávají mimořádně kvalitní výkony v očividně velmi těžkých „pracovních“ podmínkách. Ve filmu doslova cítíte bolest každého z nich. Vše je skvěle natočeno kameramanem Oswaldem Morrisem v hedvábně černobílém provedení.

Kritika nesmyslnosti války, lidské agresivity a rigidního myšlení

Pahorek je neúprosný film, který nahlíží na ponurý aspekt války, jemuž se bohužel nelze vyhnout. A protože se na něj Lumet soustředil tak ostře, každý jednotlivý moment během tohoto mimořádně tvrdého filmového díla diváka silně zasáhne. Přítomnost pahorku totiž není jen fyzická, ale především psychologická. Kdo se přestane bát jeho, přestane se bát i hrůz panujícího status quo. Natáčení probíhalo ve španělské Almerii, jako vězení byla použita stará španělská pevnost v Malaze. Pro zdůraznění autentičtějšího dramatického účinku je zvuková stopa naturalistická, chybí jakýkoli hudební doprovod.

Zdroj: imdb.com, timeout.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu