Oklamaný: Dechberoucí příběh budovy internátní školy od občanské války až po Beyoncé

Drama režisérky Sofie Coppolové z období občanské války se může pochlubit především skvělým hereckým obsazením. Hlavní čtveřice, v podání Kirsten Dunstové, Elle Fanningové, Nicole Kidmanové a Colina Farrella, je velmi působivá a přesvědčivá. Nicméně neméně „památný“ výkon ve filmu podává i nádherný historický dům.

Madewood a cukrová třtina

Většina exteriérů i interiérů filmu, který se odehrává v internátní dívčí škole ve Virginii, se natáčela v historickém domě Madewood Plantation Home v Louisianě. Původně se jednalo o dům u plantáže cukrové třtiny. Stavba, která je dnes oblíbenou filmovou lokací i turistickou atrakcí, má za sebou pohnutou historii.

Stavitel Madewoodu Thomas Pugh se přestěhoval ze Severní Karolíny na břeh zátoky Lafourche v roce 1818, když mu bylo dvacet dva let. Chtěl zvýšit jmění své rodiny obchodem s cukrovou třtinou. O sedm let později se oženil s Elizou Catherine Foleyovou a jejich rodina se nakonec rozrostla o šestnáct dětí, i když dospělosti se dožilo jen devět z nich.

Pugh v průběhu let zakoupil 10 000 akrů půdy pro své plantáže. Kromě toho potřeboval též reprezentativní sídlo pro svou početnou rodinu i obchodní impérium. Pověřil tak architekta Henryho Howarda, aby navrhl a dohlédl na stavbu Madewoodu.

Stavba

Howard navrhl dům v antickém stylu, který se v mnohém odlišoval od běžných staveb místních plantáží. Projektování a stavba nakonec trvaly osm let, od roku 1840 do roku 1848. Dům se může pochlubit dvaceti třemi místnostmi, velkým centrálním schodištěm a připojenou kuchyní. Kuchyni, stejně jako jídelnu, můžete vidět právě ve filmu Oklamaný.

Občanská válka

Ve filmu hraje Madewood roli internátu pro mladé dámy, kterému se zatím podařilo uniknout zkáze během občanské války. V důsledku bojů se ovšem i tento dům stal stínem svého někdejšího já. Otroci, kteří jej udržovali, uprchli, což znamená, že jeho kdysi privilegovaní obyvatelé si nyní musí „špinit ruce“ prací.

Skutečný Madewood se během občanské války vyhnul zkáze zřejmě díky pohotovému uvažování Elizy Foleyové. Vdova po Pughovi údajně informovala generála Unie, že on a její mrtvý manžel sice stáli na opačných stranách konfliktu, ale jedno měli společné, členství v zednářském spolku.

Díky této informaci generál zabránil svým vojákům, aby Madewood vyplenili, ačkoli jeho pozemky sloužily jako polní nemocnice pro vojáky Unie. Eliza zemřela v roce 1885, dvacet let po skončení občanské války, a dům následně prošel rukama různých dalších členů rodiny.

Požár

V roce 1896 přešlo vlastnictví domu na Llewellyna Pugha. Zanedlouho poté pozemky zachvátil rozsáhlý požár, který poškodil i plantážní cukrovar. Po tomto požáru Pugh dům prodal cukrovarnickému magnátovi Leonu Godchauxovi za 30 000 dolarů.

Poté, co Madewood v následujících desetiletích několikrát změnil majitele, jej nakonec v roce 1964 koupila rodina Marshallových, která jej vlastní dodnes. V roce 1983 byla stavba prohlášena za národní historickou památku.

Dům jako filmová hvězda

Než se do Madewoodu v roce 2017 nastěhovali herci a štáb filmu Oklamaný, natáčel se zde v roce 1978 televizní film A Woman Called Moses o Harriet Tubmanové. O devět let později zde režisér Bill Condon natáčel části svého debutu Sestry. Opravdovou „filmovou hvězdou“ se ale Madewood stal poté, co se objevil ve slavném filmu Beyoncé: Lemonade z roku 2016.

Zdroj: movie-locations.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu