Film Obecná škola, od jehož premiéry uplyne letos už neuvěřitelných třicet let, patří mezi první společné snímky otce a syna Svěrákových. Jejich svérázný profesor Igor Hnízdo, skvěle ztvárněný Janem Třískou, se nesmazatelně zapsal do historie české kinematografie. Děj snímku znají mnozí z nás již téměř nazpaměť, pojďme si proto přiblížit spíše několik zajímavostí, které s legendárním filmem souvisejí a které jste možná nevěděli.
Velmi osobní film
Zdeněk Svěrák se několikrát svěřil, že scénář filmu je založen na mnoha jeho skutečných vzpomínkách na dětství a školní léta. Ta prožil především v pražském Bohdalci. Ve zdejší dělnické kolonii na Slatinách se celý snímek rovněž natáčel. Mimo Prahy probíhalo natáčení také ve vojenském prostoru Jince a u bunkru v Brdech. Jan Svěrák do filmu kromě otce obsadil i svou babičku, maminku Zdeňka Svěráka. Objevuje se ve scéně ze hřbitova, kde zalévá květiny. Zdeněk Svěrák na natáčení zapůjčil také mnoho vlastních soukromých předmětů, například stolní lampu, kterou malý Zdeněk otci musí svítit, či fotografii na hrobě Edy Součka. Ve skutečnosti je na fotografii bratr Zdeňka Svěráka, který tragicky zahynul.
Kdo byl ve skutečnosti Igor Hnízdo?
Učitel Igor Hnízdo se ve skutečnosti jmenoval Václav Mejstřík. Do obecné školy na Slatinách přišel za trest roku 1940, přeložili ho tam z jiné školy, protože projevoval přílišný zájem své kolegyně. Historicky doložená je i jeho protifašistická činnost. I spolužák Rosenheim byl opravdu skutečným spolužákem Zdeňka Svěráka z obecné školy. Po úspěchu filmu mu prý přišel osobně poděkovat za to, že jeho jméno tak proslavil.
Nominace na Oscara
Snímek byl vybrán českou odbornou veřejností k tomu, aby reprezentoval českou kinematografii na Oscarech. Nominován byl poté, co mu komise dala přednost před dalším mimořádným snímkem s názvem Requiem pro panenku. Sošku Obecná škola sice nezískala, ale o několik let později se díky filmu Kolja otec a syn Svěrákovi přeci jen dočkali.
Zdroj: csfd.com