Noci s nepřítelem: Snímek, který inspiroval mnohé ženy k tomu, aby našly odvahu a odešly od svých násilnických partnerů

Rok po obrovském úspěchu snímku Pretty Woman na sebe mladičká Julia Roberts upozornila další rolí, kterou dokázala svůj velký herecký talent, V psychologickém  thrilleru Noci s nepřítelem ztvárnila mladou ženu, která se ze všech sil snaží utéct před svým násilnickým manželem a začít nový život. Snímek byl natočen podle stejnojmenného románu Nancy Priceové z roku 1987.

Hlavní role byla původně určena pro jiné herečky

I když si dnes již pravděpodobně nedokážeme představit, že by roli Laury Burneyové hrál někdo jiný než skvělá Julia Roberts, role byla původně nabídnuta jiným herečkám zvučných jmen. Scénárista filmu Ronald Bass měl již při psaní scénáře na mysli Jane Fondovou a role byla nabídnuta také Kim Basingerové.

Lauřino nové jméno odkazuje na její minulost

Když se Lauře podařilo utéci, rozhodla se zcela racionálně změnit své jméno tak, aby ji manžel případně nemohl vypátrat. Z Laury Burneyové se tak stala Sára Watersová. Nové jméno ale v sobě obsahuje skryté narážky na její těžkou minulost. Jméno Sarah totiž ve skutečnosti znamená princezna. Tímto slovem ji občas oslovoval její násilnický manžel.  Nové příjmení, Watersová, je pravděpodobně odkazem na incident, při němž se Laura v dětství málem utopila.

Rekordní tržby i honorář

Snímek Noci s nepřítelem zaznamenal v roce 1991 nejlepší premiérový víkend všech dob pro film s ženskou hlavní hrdinkou, když se svými 13 miliony dolarů překonal rekord, který předtím dvanáct let držel snímek Vetřelec. Film následně vydělal po celém světě 175 milionů dolarů, jeho rozpočet byl přitom  pouhých 19 milionů dolarů. Julia Roberts, které bylo v době natáčení filmu pouhých dvacet dva let, se díky snímku stala nejmladší herečkou, která kdy za jeden film vydělala sedmimístnou částku.

Film se dočkal mnoha remaků

Ne mnoho lidí ví, že snímek se za třicet let, které uplynuly od jeho premiéry, dočkal neuvěřitelných čtrnácti remaků, nejčastěji v Indii. Zatím jediným anglicky mluveným remakem je film ‚Til Death Us Do Part z roku 2017.

Julia Roberts nazvala město, kde se film natáčel, peklem

Část filmu se natáčela v Abbeville v Jižní Karolíně, jeho obyvatelé zůstali poněkud ohromeni nevybíravými komentáři Julie Roberts. Po odjezdu herečka město označila za „živé peklo“ a „příšerně rasistické“. Zároveň  slíbila, že se tam už nikdy nevrátí.

Zdroj: eightieskids.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu