Nikdy neříkej nikdy: Proč se Sean Connery rozhodl vrátit jako James Bond ještě jednou a kdo vymyslel poněkud ironický název filmu?

Herec Sean Connery je s postavou britského agenta 007 spojen ze všech herců, kteří ho dosud hráli, asi nejvíce. Svůj podíl na tom má zcela jistě i fakt, že byl jeho vůbec prvním představitelem v první bondovce s názvem Dr. No z roku 1962. Od té doby se v roli Jamese Bonda pravidelně objevoval až do roku 1971. Po natočení snímku Diamanty jsou věčné se totiž rozhodl slavnou roli opustit.

Název vymyslela manželka

Sean Connery za devět let svého působení v roli agenta 007 natočil šest veleúspěšných filmů. Dr. No, Srdečné pozdravy z Ruska, Goldfinger, Thunderball, Žiješ jenom dvakrát a Diamanty jsou věčné. Mnozí se domnívali, že má na roli jakési přednostní právo, pouze v roce 1969 byl ve snímku V tajné službě jejího Veličenstva vystřídán australským hercem Georgem Lazenbym, a to jen proto, že již tehdy Connery roli odmítl, aby se mohl věnovat i jiným filmům. O dva roky později se ale jako James Bond vrátil, a tak není divu, že jeho manželka Micheline Roquebrune po jeho prohlášení, že snímek Diamanty jsou věčné je opravdu posledním, pronesla větu „Nikdy neříkej nikdy“.

Tak trochu neoficiální bondovka

Jak se ukázalo o dvanáct let později, měla pravdu a její památnou větu tvůrci dokonce použili jako originální název snímku. Tento film ale často nebývá mezi oficiální snímky o Jamesi Bondovi vůbec řazen. Jak je to možné? Film Nikdy neříkej nikdy totiž nenatočila společnost MGM jako všechny předchozí snímky, ale konkurenční Warner Bros. Co bylo největším důvodem, proč se Sean Connery rozhodl k roli vrátit, se dodnes přesně neví. Svou roli měl ale jistě i velmi štědrý honorář pět milionů dolarů. Mimochodem za první bondovku Sean Connery obdržel pouze sto tisíc dolarů.

Kdo s koho?

Natáčení snímku probíhalo v Anglii, ve Francii, Španělsku, v Monaku, na Maltě a rovněž na Bahamách a na severu Afriky. Snímek měl premiéru v říjnu 1983. O dva měsíce dříve měla svou premiéru oficiální bondovka Chobotnička s Rogerem Moorem v hlavní roli. Je zajímavé, že i když je Nikdy neříkej nikdy neoficiální bondovkou, byl rozpočet tohoto snímku vyšší než u oficiálního filmu.

Zdroj: screenrant.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu