Nikdo: Sympaticky drsný snímek s obstojnou dávkou nadhledu a skvělými akčními scénami

Americký herec Bob Odenkirk, kterého české publikum zná především ze seriálů Jak jsem poznal vaši matku, Volejte Saulovi nebo Perníkový táta, se před třemi lety nečekaně objevil v hlavní roli akčního snímku s názvem Nikdo. Ačkoli se představa jednoho z geniálních mozků, který stojí též za mnoha komediálními pořady, jako akčního hrdiny může zdát přitažená za vlasy, ukáže se, že jde o geniální tah, protože Odenkirk svého násilnického hrdinu „uzemní“ způsobem, který by jiným hercům chyběl.

Přímočarý scénář

Film začíná montáží všednosti každodenní existence Hutche Mansella, který pracuje ve výrobní společnosti, kterou vlastní jeho tchán a které dominuje jeho švagr Charlie. Jeho život je sledem rutinních činností, které nahlodávají jeho manželství s Beccou, ale zároveň poskytují relativně šťastný domov jeho dvěma dětem.

Scénárista Derek Kolstad naštěstí neztrácí příliš času Hutchovou normální existencí a téměř okamžitě vrhá diváky do opravdového děje snímku Nikdo.

Začíná to vloupáním do domu, při kterém je dva zločinci okradou o peníze. Hutch má příležitost jednoho z nich udeřit golfovou holí, ale k velkému zklamání svého syna a opovržení souseda svou šanci nevyužije. Všichni ho tak považují za zbabělce.

Akční bomba

Film ale ve skutečnosti samozřejmě není příběhem o průměrném chlapíkovi, už na začátku se objevují náznaky, že Hutch není jen obyčejný obyvatel jednoho předměstí. Dokonce i jeho „jeskyně“ se zdá být uspořádána tak, aby naznačovala jiné zázemí, včetně vysílačky, přes kterou mluví se svým bratrem Harrym, který se skrývá. Proč? A jak je to s krabicí falešných dokladů a peněz, kterou schovává Hutchův otec?

Jednoho dne se Hutch vrací autobusem domů, když narazí na skupinku nepříjemných opilců, kteří obtěžují ženu, která cestuje sama. Ujme se její ochrany, čímž ale v podstatě rozpoutá násilnou válku s ruským zločineckým bossem.

Scéna v autobuse, která zahajuje skutečný děj filmu, je uměleckým dílem akční choreografie. Začíná tím, že se Hutch vrhne do několika nešikovných výměn názorů s novými nepřáteli, a dále se stupňuje, téměř jako by toto setkání probouzelo jeho dovednosti jeden úder za druhým.

Choreografie, kterou vytvořil tým stojící rovněž za filmem John Wick, je připomínkou adrenalinu, který může film získat z kreativně zpracované akční scény.

Konkurence pro Johna Wicka

Nikdo je neuvěřitelně rychlý film, zážitek, který zdaleka nepůsobí tak dlouho jako jeho 92minutová stopáž. Někdo by mohl namítnout, že by filmu prospělo trochu více prologu, který by z Beccy a jejich dětí udělal postavy místo pouhých „pomocných funkcí pro děj“.

V tomto snímku jde ale o sevřenost, která mnoha moderním filmům často chybí, čímž rovněž připomíná úspornost série filmů o Johnu Wickovi.

Závěrem se sluší říci, že Bob Odenkirk ve filmu ukázal, že je opravdu dobrým hercem. Obratně „prodává“ obě poloviny Hutche, díky čemuž je uvěřitelný jak jeho současný rodinný život, tak jeho násilnická minulost.

Zdroj: imdb.com, screenrant.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu