Když se řekne Quentin Tarantino, vybaví se většině filmových nadšenců především legendární snímky Pulp Fiction, Kill Bill či Hanebný parchanti. S trochou nadsázky by se dalo říct, že ve většině filmů Quentina Tarantina najdeme prvky spaghetti westernů, neboť snímky si bez skrývání berou vizuální a stylistické podněty z klasických filmů Sergia Leoneho a Sergia Corbucciho. Ale slavný režisér vlastně nenatočil žádný skutečný western, dokud nesedl k psaní svého přelomového snímku Nespoutaný Django. Když se film v roce 2012 dostal do kin, byl z pochopitelných důvodů kontroverzní, ale zároveň byl oceněn diváky i kritiky.
Christoph Waltz původně roli doktora Schultze, za kterou získal Oscara, odmítl
Christopher Waltz zazářil v roli plukovníka Hanse Landy v předchozím Tarantinově snímku Hanebný parchanti. Tarantino byla naprosto unesen tím, jak Waltz roli zahrál, protože se zpočátku trochu obával, že je nehratelná. Když Tarantino psal scénář Nespoutaného Djanga, napsal pro roli německého zubaře právě pro Waltze. Ten ji ale původně odmítl, protože měl pocit, že je mu příliš zjevně šitá na míru a nebude pro něj výzvou. Tarantino ho ale přesvědčil, aby roli přijal.
Stejně jako za Hanse Landu v Hanebných parchantech, získal Waltz nakonec za roli doktora Schulze Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Ve filmu je na plátně přesně jednu hodinu, šest minut a sedmnáct sekund, což je mimochodem nejdelší čas, za který kdy nějaký herec získal Oscara v kategorii vedlejší role.
Původní Django, Franco Nero, si zahrál epizodní roli
Jméno hlavního hrdiny Django pochází ze starého spaghetti westernu Sergia Corbucciho Django, kde si titulního pistolníka zahrál Franco Nero. Nero má ve filmu Nespoutaný Django malou roli. Hraje muže v baru, který se Djanga zeptá na jeho jméno. Když mu své jméno Django začne vysvětlovat, Nero ho přeruší a mrkajíc směrem na kameru a diváky řekne: „Já vím.“
Django nosí stejné sluneční brýle, jaké měl Charles Bronson ve filmu Bílý bizon
Oblékání Djanga bylo pro kostymérské oddělení výzvou, protože chtěli z postavy udělat drsňáka, ale zároveň nechtěli být kulturně necitliví. Sharen Davisová, jedna z kostýmních výtvarnic, chtěla do postavy vnést „rock’n’rollové pojetí“, což byl poněkud nevšední nápad, protože námět filmu s rock’n’rollem nesouvisí. Dala tak Djangovi alespoň stejné sluneční brýle, jaké nosil Charles Bronson ve filmu Bílý bizon.
Will Smith roli Djanga odmítl, přišlo mu, že není hlavní postavou
Jamie Foxx byl nakonec pro roli Djanga perfektní volbou, ale nebyl jediným, koho Tarantino oslavil. Navíc není žádným tajemstvím, že režisér chtěl původně do hlavní role Willa Smithe. Ten ale odmítl, protože měl pocit, že Django není ve scénáři hlavní postavou, tou byl podle něj doktor Schultz.
Postavu Calvina Candieho sám Tarantino nesnáší
Tarantino během let vytvořil spoustu kultovních postav. I když mnohé z nich byly zavrženíhodnými padouchy, většinou v sobě ale přesto měly nějakou lidskost. Calvin Candie z Nespoutaného Djanga je jedinou postavou, kterou Tarantino kdy vytvořil a kterou opravdu nenávidí. I Leonardo DiCaprio připustil, že měl se ztvárněním postavy mnoho problémů, protože s ní vnitřně nesouhlasil.
Zdroj: imdb.com, screenrant.com