Související
Erotická romance Gustava Machatého Ekstase z roku 1932 se v digitálně zrestaurované verzi bude opět promítat na filmovém festivalu v Benátkách 27. srpna. Právě zde se promítala i před dlouhými 85 lety tedy v roce 1934. A v té době pobouřil snímek nejen samotného papeže.
Rozruch v Benátkách
Z dnešního pohledu na erotiku je snímek už jen jakousi úsměvnou ukázkou z doby, kdy i letmý polibek na tvář nebo kousek odhalené kůže způsobil stud a červenání ve tvářích. Dobové zfilmování erotického vztahu však vyvolalo poněkud šokující reakce. Dnes patří snímek Ekstase Gustava Machatého do klasické kinematografické encyklopedie a přehledů. V roce 1934 však po jeho zveřejnění na festivalu v Benátkách vyvolal řadu nevolí a pobouřil i samotného papeže Piuse XI. A nebyl jediný, kdo zuřil. Odsoudil ho i fašista Benito Mussolini.
Dnes už je snímek skutečně historický
V dnešní době, kdy jsme na nahotu a milostné vztahy na veřejnosti zcela zvyklí, snímek Ekstase zaujme spíše jen z historického pohledu na vývoj kinematografie. To, co bylo před uvedením snímku jen velké tabu, totiž Machatý změnil v režijní možnosti a posouvání hranic. Machatému se totiž v Ekstasi podařilo dokonale sladit všechny výrazové prostředky. Na tu dobu nabídl například zcela nový zvuk. Režisér už s tímto žánrem zkušenosti měl, proslavil se již v roce 1929 snímkem Erotikon.
Nahé scény byly tehdy prostě tabu
Roli Evy ve filmu si měla původně zahrát Adina Mandlová, ale její tehdejší partner Hugo Haas ji údajně přemluvil, aby roli odmítla. Role se tedy ujala rakouská začínající herečka Hedy Lamarr. Film byl vydán v české, francouzské a rakouské verzi. Ve Spojených státech byl film uveden až v roce 1938 po značných cenzurních zásazích. Nacistický vůdce Adolf Hitler dokonce zakázal jeho promítání v Německu, ovšem v tomto případě ne kvůli nahotě herečky, ale kvůli jejímu židovskému původu. Machatého film vyvolával skandál téměř po celém světě, někde diváci dokonce demolovali kina.
Digitálně restaurovaná verze filmu Ekstase se má vrátit i do českých kin. Těšit bychom se na ni mohli už příští rok.