Předtím, než se Christian Bale a Hugh Jackman nadobro zapsali do myslí diváků jako komiksoví hrdinové Batman a Wolverine, tito dva pánové se podíleli na vytvoření mysteriózního snímku režiséra Chrostophera Nolana.
Ten je známý, že do svých filmů rád vkládá překvapivé zvraty. Jak se Nolanovi podařilo do filmu zakomponovat kouzelnické zajímavosti?
Hra se slovy
Děj filmu se zabývá vzájemným soubojem dvou iluzionistů, kteří se snaží přijít s lepším trikem než má ten druhý. Hlavními postavami jsou Alfred Borden a Robert Angier. Když se spojí iniciály obou jmen, vznikne slovo „abra“, což je součást iluzionisty často používaného výrazu „abrakadabra“.
Skrytý úmysl má i originální název samotného filmu. Pro anglicky mluvící země byl vybrán název „The Prestige“ (v překladu trik). V moderní angličtině se pro trik ale používá spíše slovo „trick“, a tak zvolený název nedává moc smysl. Vybrán však byl schválně, protože se pro trik původně používalo slovo „prestige“, které vychází z latinského „praestigium“. To lze přeložit jako „iluze“.
I mistr kouzelník občas chybuje
V jedné scéně Borden nebojácně ukazuje kouzlo s chycením kulky. Ve skutečnosti toto kouzlo prováděl kouzelník William Ellsworth Robinson, který byl známý jako Chung Ling Soo. Nejenže pod svým alter egem žil i veřejně, navíc se maskoval jako Číňan, aby nalákal více diváku kvůli svému exotickému původu. V roce 1918 se jeho trik stal osudným. Jeho poslední věta: „Bože, jsem postřelen,“ byla zároveň i první slova, která pronesl na jevišti po 19 letech jeho působení na kouzelnické scéně.
Hudebník převlečen za vynálezce
Ve filmu hraje důležitou roli i slavný vynálezce Nikola Tesla. Toho si zahrál britský zpěvák David Bowie, ale Nolan musel hudebníka, který zemřel v roce 2016, přemluvit. To se mu podařilo poté, co použil celkem jednoduchý a starý trik se slovy: „Jste jediný, kdo si tuto roli může vzít.“
Jak se vám tento film líbí?
Zdroje: tvovermind.com, CSFD | foto: Warner Bros. Pictures