Mlčení jehňátek: Jak vznikl vrah přezdívaný Buffalo Bill a co si o filmu původně myslel Anthony Hopkins?

Mlčení jehňátek režiséra Jonathana Demmeho je adaptací stejnojmenného kriminálního románu Thomase Harrise. Třicet let starý snímek je dodnes jedním z nejoceňovanějších psychologických dramat všech dob. Jodie Fosterová hraje Clarice Starlingovou, agentku FBI, která se snaží prosadit na pracovišti, kde převažují muži, a má za úkol vypátrat sériového vraha, který unáší a stahuje z kůže ženy. Pomůže jí v tom masový vrah Hannibal Lecter? Děj filmu samozřejmě znáte, některé detaily s ním související, ale možná ne.

Anthony Hopkins zesměšňoval přízvuk Jodie Fosterové

Když se Clarice poprvé setká s doktorem Lecterem, dělá si legraci z jejího jižanského přízvuku a hned poté se Clarice tváří upřímně uraženě. To proto, že byla. Hopkins zesměšnění Fosterové přízvuku improvizoval, takže to Fosterová nečekala a brala to jako osobní útok. Po zbytek scény však zůstala ve své roli a později Hopkinsovi poděkovala, že z ní dostal autentický výkon.

Buffalo Bill je složeninou tří skutečných sériových vrahů

„Buffalo Bill“, případ sériového vraha, který Clarice vyšetřuje, když požádá o pomoc Hannibala Lectera, byl složeninou tří skutečných sériových vrahů. Ted Bundy lákal ženy do dodávky, Ed Gein stahoval své oběti z kůže a Gary Heidnick unášel ženy a věznil je v jámě ve sklepě.

Oscar za necelých 25 minut

Když agent Anthonyho Hopkinse poprvé zavolal kvůli scénáři s názvem Mlčení jehňátek, Hopkins si myslel, že jde o film pro děti. Nakonec se stal třetím filmem v historii, který získal Oscara ve všech pěti hlavních kategoriích, nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herec, nejlepší herečka a nejlepší adaptovaný scénář.

Vítězstvím v kategorii nejlepší herec se Hopkins stal hercem s druhým nejkratším výkonem, který tuto cenu získal. Hopkins se ve filmu objevuje pouze 24 minut a 52 sekund, což je téměř stejně krátká „hlavní role“ jako rekordních 23 minut a 39 sekund Davida Nivena ve filmu Oddělené stoly.

Hlavní roli měla původně hrát Michelle Pfeiffer

Když se začala připravovat filmová adaptace Mlčení jehňátek, Jodie Fosterová velmi neústupně lobbovala za získání role Clarice Starlingové. Scénárista Ted Tally napsal roli právě s ohledem na Fosterovou, protože měl podobně jako ona pocit, že by se pro tuto roli skvěle hodila. Režisér Jonathan Demme to tak ale zpočátku neviděl. Jeho původní volbou byla Michelle Pfeiffer. O Fosterové se začalo uvažovat až ve chvíli, kdy Pfeiffer požadovala honorář dva miliony dolarů, na který studio nechtělo přistoupit.

Anthony Hopkins při přípravě filmu setkal se skutečnými vrahy

Když se Anthony Hopkins připravoval na roli Hannibala Lectera, studoval několik skutečných sériových vrahů. Navštívil věznice a setkal se s odsouzenými vrahy, aby pronikl do psychologie toho, co lidi vede k zabíjení jiných lidí. Dokonce se zúčastnil několika soudních jednání, která se týkala hrůzných vražd.

Jonathan Demme záměrně zarámoval film z pohledu Clarice

Režisér Jonathan Demme si Oscara za Mlčení jehňátek skutečně zasloužil. Každé tvůrčí rozhodnutí vycházelo z Demmeho silného porozumění příběhu a postavám. Například v každé scéně, v níž Clarice s někým mluví, mluví postava, s níž mluví, přímo do kamery. Když se záběr střihne na Clarice, dívá se mírně mimo kameru. Demme takto scény záměrně zarámoval, aby se diváci vžili do Clarice.

Zdroj: indiewire.com, mentalfloss.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu