Maigret klade past: Dokonalý film podle dokonalé předlohy s dokonalým hlavním představitelem. Další komentář není třeba

Francouzsko-italský snímek „Maigret klade past“ byl prvním filmem, ve kterém se Jean Gabin představil v jedné ze svých nejslavnějších rolí. Komisař Maigret, geniální pařížský detektiv, je nejznámější postavou belgického spisovatele Georgese Simenona i jedním z nejslavnějších filmových detektivů všech dob.

Fenomén jménem francouzská detektivka

Režisérem filmu byl Jean Delannoy, jehož Pastorální symfonie v roce 1946 získala hlavní cenu na prvním filmovém festivalu v Cannes. Snímkem „Maigret klade past“ se připojil k několika dalším francouzským filmům, které v polovině 50. let položily základy tomu, čemu se později začalo říkat kriminální či detektivní film.

Filmová adaptace Simenonova románu vydaného ve Francii v roce 1955 staví drsného inspektora se slabostí pro dýmku proti sériovému vrahovi žen. Maigret se rozhodne na vraha nalíčit past, v rámci které využije několika žen od policie jako volavek. Zatímco Simenonův román se odehrává převážně na Montmartru, Delannoy přesunul děj do Le Marais a většinu scén natočil v ulicích okolo Place des Vosges.

Laskavý, ale tvrdý vyšetřovatel vražd

V šedivém pařížském labyrintu se odehrávají hry na kočku a myš, přičemž na klíčovou stopu narazí Maigretův spolupracovník inspektor Lagrume. Snímek má všechno, co od něj divák může očekávat – logické rozplétání příběhu, nadhled nad případem, humorně laděné poznámky a nepřekonatelný herecký výkon Jeana Gabina. K nejpůsobivějšímu souboji důvtipu dochází během výslechů na policejním ředitelství, kde Maigret odhodí svou pózu a dá průchod spravedlivému hněvu, výbuchu zuřivosti, který byl mnoho let Gabinovým poznávacím znamením.

Nejlepší z Maigretů

Gabin byl do role komisaře obsazen, když mu bylo téměř pětapadesát, a Maigret, kterého si zahrál ještě dvakrát, mu pomohl výrazně oživit jeho kariéru. Už nebyl tragickým proletářským drsňákem ze svých předválečných filmů, nyní byl představitelem francouzských hodnot. V roli Maigreta se ale projevuje i jako poněkud „domestikovaný manžel“ a působí jistou únavou ze světa.

Hvězdný trojlístek

I když hlavní hvězdou filmu je samozřejmě Gabin, ostatní herci mu skvěle sekundují. Annie Girardotová dokonale ztvárňuje tajemnou ženu v jedné ze svých prvních rolí, ještě než z ní o dva roky později snímek „Rocco a jeho bratři“ udělal evropskou hvězdu. Jean Desailly, který zde ztvárnil podezřelou postavu architekta Marcela Maurina, si později zahrál zbloudilého manžela v Truffautově filmu Hebká kůže. Pozorní diváci mohou v roli jednoho z Maigretových mužů rozpoznat také drsného Lino Venturu.

Zdroj: imdb.com, dailymail.co.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu