Kursk: Snímek inspirovaný skutečnou událostí z roku 2000, který nás ale svým způsobem trochu vrací do doby studené války

Dne 12. srpna 2000 byl svět fascinován tragédií odehrávající se hluboko pod hladinou Barentsova moře. Ruské námořnictvo provádělo cvičení a jedna z jeho ponorek, Kursk, měla strašlivou nehodu. Střela, kterou nesla, se porouchala a explodovala v torpédovém prostoru, kde odpálila i všechna ostatní torpéda. K tragédii se po osmnácti letech vrátil svým snímkem belgický režisér Thomas Vinterberg.

Kursk byl „prokletý“ již od začátku

Nutno přiznat, že Kursk nepřišel na svět snadno. Zatímco se stavěl, SSSR se rozpadl. Jeho obrovská armáda už nebyla finančně dostupná, mnohé lodě byly rozprodány a spousta vybavení byla poslána do železného šrotu. Kursk byl nakonec dokončen a spuštěn na vodu v roce 1994, ponorka s jaderným pohonem, která údajně představovala vrchol tehdejší technologie. Dokázal zůstat pod vodou čtyři měsíce a byl navržen tak, aby měl velmi nízkou magnetickou signaturu, která by ho udržela neviditelným pro nepřítele. Dokázal také prorazit arktický led. Ale uprostřed škrtů v armádě často nebyl dostatek financí na palivo, natož na jeho vícenásobné vyslání, takže posádka byla nezkušená.

Osudná katastrofa

Na tomto pozadí začíná náš film. Posádka Kursku se snaží sehnat dostatek peněz na nákup šampaňského na svatbu jednoho ze členů posádky. Michail Kalekov a jeho přátelé kvůli tomu zastaví své drahé námořnické hodinky. Následujícího dne se vydávají na plavbu v ponorce. Michail hlídá torpédo, u kterého zřejmě dochází k velmi nebezpečnému úniku vodíku. Chce ho co nejrychleji odpálit, ale jeho nadřízení to nepovažují za naléhavé a čekají až na plánovaný okamžik. Torpédo ale exploduje a vyvolá požár. Michailovi se naštěstí podaří dostat se z torpédového prostoru těsně předtím, než vybuchne zbytek hlavic. Jako zázrakem je zadní konec ponorky nedotčený, takže přeživší zamíří tam. Je však jen otázkou času, než jim dojde vzduch.

Michailova manželka Tanya čeká druhé dítě a ve dnech po tragédii odmítá přijmout oficiální vysvětlení armády a požaduje, aby jí i ostatním manželkám námořníků byla řečena pravda. Mezitím si západní mocnosti uvědomují, že se něco strašlivě pokazilo. Jsou schopny zachytit výbuchy Kursku jako „seismické události“ a pak vidí, jak se ruská flotila shromažďuje na jednom místě. Netrvá dlouho a je jim jasné, že Kursk má potíže.

Boj s časem i absurdními předsudky

Následují okamžiky čiré radosti a nadšení, když jiná ruská ponorka slyší námořníky bušit na trup a hlásí, že někteří z nich jsou stále naživu. Jsou tu ale samozřejmě i okamžiky hlubokého zoufalství, když ponorka selhává a je jasné, že zachránit posádku se nikdy nepodaří. Záchranu kromě fyzických překážek komplikuje i politika a byrokracie. Colin Firth, který hraje britského komodora Davida Russella, se marně snaží přesvědčit Rusy, aby přijali zahraniční pomoc, neboť jejich zastaralá technika na záchranu posádky nestačí. Diváci jsou vrženi do propasti beznaděje, která je dojemně vyvážena vírou 118 uvězněných mužů.

Zdroj: imdb.com, thetimes.co.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu