Krvavý příliv: Ponorkový akční film prvotřídní kvality

Čerstvě jmenovaný výkonný důstojník americké ponorky v podání Denzela Washingtona se ve velkém střetává se zkušenějším velícím důstojníkem, kterého hraje Gene Hackman. Tak by se dal jednou větou shrnout děj amerického thrilleru z roku 1995 s názvem Krvavý příliv.

Film byl inspirován skutečným pokusem o vzpouru během kubánské krize

Děj filmu krvavý příliv je volně založen na skutečném střetu, ke kterému došlo na jedné jaderné ponorce během kubánské krize. Hlavní rozdíl je v tom, že ke skutečnému incidentu došlo na sovětské ponorce, nikoliv na americké. Onou ponorkou byla sovětská ponorka B-59, která se ocitla mimo kontakt s ruskou pevninou během nejvyhrocenějšího bodu studené války. V přesvědčení, že jsou ve válce, důstojníci na palubě plavidla zvažovali, že na americké lodě vypustí svůj jaderný arzenál. Takové odpálení však vyžadovalo souhlas tří klíčových důstojníků na palubě. Ti se naštěstí na postupu neshodli, a tak žádná torpéda nebyla odpálena.

Producenti dostali nápad na film po zhlédnutí dokumentu

Producenti filmu Don Simpson a Jerry Bruckheimer byli již dříve známí tím, že se pro své filmy inspirovali z neobvyklých zdrojů, například jejich hit Top Gun, který mimochodem rovněž režíroval Tony Scott, byl adaptací časopiseckého článku o pilotech námořních stíhaček. V případě Krvavého přílivu se inspirovali čtyřdílným dokumentárním seriálem, který v roce 1993 vysílal Discovery Channel.

Filmový tým byl vpuštěn na skutečnou jadernou ponorku

V rámci příprav na natáčení dostalo několik členů filmového týmu povolení navštívit skutečnou americkou jadernou ponorku. Jednalo se o ponorku USS Florida, na kterou filmařům umožnilo přístup americké námořnictvo v raných fázích natáčení filmu. Cílem bylo zjistit, jak „život v ponorce“ funguje, aby film působil co nejrealističtějším dojmem.

Americké námořnictvo později odmítlo produkci pomáhat

Americké námořnictvo úzce spolupracovalo s Tonym Scottem, Donem Simpsonem a Jerrym Bruckheimerem na filmu Top Gun, podobně ochotně v úvodu natáčení spolupracovali i na filmu Krvavý příliv. Situace se však změnila, když byl pozměněn scénář a film se začal soustředit na vzpouru na palubě americké ponorky. V té chvíli americké námořnictvo odmítlo produkci dále pomáhat. Filmaři se tak obrátili na francouzské námořnictvo, které jim umožnilo využít letadlovou loď a ponorku třídy Triomphant.

Gene Hackman byl až třetí volbou pro roli kapitána Ramseyho

Po zhlédnutí jeho úžasného výkonu se může zdát těžko uvěřitelné, ale Gene Hackman nebyl původní volbou pro roli kapitána Franka Ramseyho. Ve skutečnosti byl držitel Oscara za Francouzskou spojku až na třetím místě za dvěma dalšími hollywoodskými hvězdami Warrenem Beattym a Al Pacinem. Bohužel se oba herci dlouho rozhodovali, zda se k roli zavážou, a tak ji získal Gene Hackman, který řekl ano mnohem rychleji.

Brad Pitt chtěl původně roli Denzela Washingtona

Rovněž o roli nadporučíka Rona Huntera se ucházelo mnoho hollywoodských herců. Jedním z herců, který o roli obzvlášť stál, byl Brad Pitt. Pitt již dříve spolupracoval s režisérem filmu Tonym Scottem, když se objevil v malé, ale nezapomenutelné roli ve filmu Pravdivá romance. Hlavním motivem pro získání role byla pro Pitta možná spolupráce s Al Pacinem. Když ale Al Pacino roli nezískal, Pittův zájem o roli opadl, čímž uvolnil cestu Washingtonovi.

Jde o první z pěti filmů, které Tony Scott natočil s Denzelem Washingtonem

Film Krvavý příliv byl při svém uvedení do kin pozoruhodný tím, že Tony Scott na něm již počtvrté spolupracoval s producenty Donem Simpsonem a Jerrym Bruckheimerem, po filmech Top Gun, Policajt v Beverly Hills II a Bouřlivé dny. Film byl ale také začátkem velmi plodného profesního vztahu režiséra Scotta s hercem Denzelem Washingtonem. Následně spolu pracovali na filmech Muž v ohni z roku 2004, Vzpomínky z roku 2006, Únos vlaku 123 z roku 2009 a Nezastavitelný z roku 2010.

Zdroj: moviedetailsfactsandtrivia.wordpress.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu