Den Šakala: Strhující, promyšlený a brilantně natočený příběh o chystaném atentátu na prezidenta de Gaulla

Kultovní pečlivě zpracovaný kriminální thriller založený na románu Fredericka Forsytha vychází ze skutečných událostí 60. let, pokusu zavraždit francouzského prezidenta de Gaulla. Režisér Fred Zinnemann velmi originálním způsobem natočil poutavě tlumenou hru na kočku a myš, která je ukotvena mistrně procítěnými výkony Edwarda Foxe a Michaela Lonsdalea.

Mistrovské dílo režiséra Zinnemana

Napínavý snímek se později stal jakýmsi vzorem pro mnohé filmy podobného žánru. Zinnemannův mistrovský režijní příběh je inteligentní, napínavý a bezchybně zpracovaný politický thriller, který dodnes zaujme precizní rekonstrukcí příběhu. Vytváří složitou a pečlivou premisu s paralelní strukturou, která detailně popisuje přípravy chladnokrevného atentátníka s přezdívkou Šakal i houževnatého a přísně analytického detektiva, Clauda Lebela, který ho sleduje ve snaze ho zastavit.

Den Šakala pečlivě shromažďuje neuvěřitelné množství materiálu, který je poskládán jako jemné hodinky, protože Fred Zinnemann ho choreograficky zpracovává tak, aby se příběh odvíjel s téměř dokumentární přesností. Film sice nedává mnoho šancí na hlubší charakterizaci postav, ale na druhou stranu poskytuje fascinující záznam policejní vyšetřovací práce.

Neznámý herec v hlavní roli

Původně byli pro roli Šakala zvažováni Robert Redford, Michael Caine, Jack Nicholson a Roger Moore. Režisér Fred Zinnemann ale chtěl, aby Šakala hrál někdo anonymní a nevýrazný, a tak upustil od slavných jmen a obsadil relativně neznámého herce jménem Edward Fox. Nicméně Zinnemann později připustil, že tento koncept obsazení neznámého herce do hlavní role možná vedl k tomu, že film po uvedení do kin neměl očekávaný úspěch.

Kouzlo ticha

Film neobsahuje v prvních pěti minutách žádný hudební doprovod kromě diegetického hudebního pozadí z pochodových kapel, pouličních hudebníků a rádií. Fred Zinnemann hudbu záměrně odmítl použít s odůvodněním, že soundtrack rozptyluje pohyb a vytvářené napětí.

Neskutečná podoba

Při natáčení závěrečné sekvence, v níž prezident de Gaulle předává medaile veteránům, si mnozí komparzisté uvědomovali, jak moc je herec Adrien Cayla-Legrand skutečnému prezidentovi podobný. Při prvním záběru, kdy prezident vystupuje z limuzíny, většina diváků zalapala po dechu a starší komparzista, který hrál jednoho z vojenských veteránů, prý dokonce šokem omdlel.

Působivá místa přispívají k větší věrohodnosti

Fred Zinnemann mohl natáčet na místech, která byla filmařům obvykle odepřena, například uvnitř francouzského ministerstva vnitra. Z velké části to byla zásluha obratnosti francouzského producenta Juliena Derodeho při jednání s úřady. Během mohutného každoročního průvodu 14. července po Champs-Élysées bylo společnosti povoleno natáčet uvnitř policejních linií a během závěrečné sekvence Dne osvobození byly pořízeny mimořádně detailní záběry hromadícího se vojska, tanků a dělostřelectva. O víkendu 15. srpna pařížská policie vyklidila velmi frekventované náměstí, aby mohly být natočeny další scény.

Den Šakala versus Šakal

V roce 1997 vznikl remake s Richardem Gerem a Brucem Willisem, který se však nesetkal se souhlasem Fredericka Forsytha a Freda Zinnemanna, kteří bojovali za to, aby novější film nenesl stejný název, což se nakonec stalo. Novější film se tak oficiálně jmenuje pouze Šakal.

Zdroj: theguardian.com, britannica.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu