V polovině osmdesátých let byl Arnold Schwarzenegger jednou z nejobsazovanějších hvězd akčních filmů. Po Terminátorovi do této kategorie v roce 1985 přibyl kulkami nabitý snímek Komando, jehož ústřední postavou je vysloužilý voják speciální jednotky, který je nedobrovolně donucen vrátit se do akce, když je unesena jeho dcera.
Pomoc s domácími úkoly
Do klíčové role unesené dcery Johna Matrixe Jenny obsadili tvůrci filmu v té době dvanáctiletou Alyssu Milano. Komando pro ni bylo teprve druhou filmovou zkušeností a Arnold Schwarzenegger ji chránil na plátně i mimo něj. Údajně jí dokonce ve volných chvílích během natáčení pomáhal s domácími úkoly, především s matematikou.
Viditelné zranění není jen make-up
Schwarzeneggerova postava Johna Matrixe je typickým akčním hrdinou osmdesátých let, přesto ale není nezranitelný, často ho vidíme zraněného a krvácejícího. A zajímavé je, že ne všechna zranění, která ve filmu vidíme, jsou výsledkem filmového make-upu. Možná jste si všimli, že v některých scénách má Schwarzenegger na čele řeznou ránu. Jedná se o skutečnou památku na natáčení jedné bojové sekvence, při které ho omylem pořezal kolega. Místo toho, aby to filmaři zatajili, rozhodli se to do filmu zakomponovat.
Arnie není tak silný, jak vypadá
Pamatujete si kultovní scénu, kdy John Matrix drží Sullyho nad okrajem útesu? Vzhledem ke Schwarzeneggerově kulturistické minulosti a rekordu v silové soutěži, během které zvedl více než 250 kg, je snadné si představit, že takový výkon skutečně zvládl. Nebyla to ale pravda, Kelly byl zavěšen za kotník na pečlivě ukrytém laně připevněném k mostovému jeřábu.
Problém s kaskadéry
Mít tak výrazného hlavního hrdinu, jakým je Arnold Schwarzenegger, se může pro filmaře ukázat jako dvousečná zbraň. Je totiž téměř nemožné najít kaskadéry, kteří by ho dokázali přesvědčivě nahradit. V důsledku toho musel Schwarzenegger mnoho kaskadérských kousků v Komandu provádět sám a při tom si přivodil hned několik zranění, kromě již uvedené jizvy na čele například i vykloubené rameno.
Snímek se odehrává ve stejné fiktivní zemi jako dvě další akční klasiky
Komando se z velké části odehrává ve fiktivním jihoamerickém státě Val Verde. Ten se objevuje i ve snímku Smrtonosná past 2, generál Ramon Esperanza, kterého ztvárnil herec Franco Nero, je totiž diktátorem a drogovým bossem právě z Val Verde. Val Verde je také dějištěm Schwarzeneggerova filmu Predátor z roku 1987.
Kolik je ve filmu mrtvých?
V Komandu je zabita celá řada lidí. K prvním zabitím dojde hned v úvodní předtitulkové sekvenci filmu a na konci už je téměř nemožné udržet si o počtu mrtvých přehled. Vzhledem k neúprosnosti posledního aktu je těžké říci přesná čísla, ale většina odhadů uvádí počet obětí, které John Matrix zabil, mezi 80 a 87. To z Komanda dělá film s nejvyšším počtem mrtvých v celé Schwarzeneggerově kariéře.
Zdroj: screenrant.com, nothingbutnostalgia.com, imdb.com