Kobry a užovky: Kolik málo dnů stačilo k natočení tohoto oceněného filmu

České drama s prvky komedie Kobry a užovky (2015) je počinem skvělého režiséra Jana Prušinovského, který obsadil do hlavních rolí Matěje a Kryštofa Hádkovi. Zatímco se Užovka (Matěj Hádek) protlouká svým ne příliš úspěšným životem bez rodiny a kariéry, jeho drogově závislý bratr Kobra (Kryštof Hádek) je na tom ještě o něco hůře.

Když se Užovka rozhodne pro svou poslední šanci a se svým kamarádem chce otevřít franšízu levného oblečení, připlete se mu do cesty opět jeho zlodějský bratr Kobra a zamíchá celou situací.

První bratrská role

Přestože se bratři Hádkové ve filmovém odvětví pohybují již dlouhá léta, snímek Kobry a užovky je prvním filmem, kde i v rolích vystupují jako bratři. Jejich role jsou inspirovány příběhem podle scénáře Jaroslava Žváčka, jenž se stal objevem roku 2012 v ocenění Magnesia Litera.

Snímek byl nejlepším filmem roku

V roce 2015 byl film na cenách Český lev oceněn nejlepším filmem roku. To vypovídá o jeho skvělém příběhu i zpracování. Režisér Jan Prušinovský je známý svým zajímavým stylem i smyslem pro humor již ze seriálu Okresní přebor nebo Nevinné lži. Později se stal oblíbený také televizní seriál Most.

Film byl natočen v rekordním čase

Celé natáčení filmu Kobry a užovky trvalo opravdu krátce. Po měsíci od začátku natáčení tak padla poslední klapka – a film mohl jít na přípravy a postprodukci do střižny. Celé natáčení probíhalo bez komplikací a herci byli profesionálně připraveni, proto nic nepřekáželo k hladkému průběhu.

Pro autentičnost špatného stylu života byla určena lokace Středočeského kraje

Sám režisér Jan Prušinovský se rozhodl, že filmový děj zasadí do měst Středočeského kraje, které jsou podle něj plné autobazarů, heren, zastaváren a drogově závislých skupin. Scény se odehrávají ve Velvarech, Kladně i Kralupech nad Vltavou. Tato lokace měla zdůraznit zbídačený život obou bratrů.

Zajímavostí z jedné nezvyklé scény je použití rekvizit a maskování. V jedné ze scén je totiž poukázáno na erekci Kobry. Ve skutečnosti se jedná o ponožku vycpanou molitanem rafinovaně strčenou v kalhotách.

Snímek vás nadchne zajímavým zpracováním, nezvyklým smyslem pro humor i dramatickými událostmi celého příběhu.

Zdroje: csfd.cz, extra.cz

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu