JJ+E, takto nevšedně zní název švédského filmu Vinterviken, který můžete od začátku září zhlédnout na Netflixu. Snímek je určen zejména pro mladé diváky, neboť jeho děj se točí především kolem jejich vztahů, problémů i snů. To vše je navíc posíleno stále aktuálním společenským tématem imigrace a následného přijetí těchto jedinců většinovou společností. Název filmu je odkazem na jména hlavních postav.
Dvě tváře jednoho města
Film vypráví příběh dvou šestnáctiletých teenagerů ze Stockholmu. John-John a Elisabeth žijí ve stejném městě, ale na první pohled se zdá jako by žili ve dvou vesmírech vzdálených od sebe světelné roky. Zátoka, která je dělí, metaforicky odráží společenskou vzdálenost mezi nimi. On se narodil přistěhovalcům na nejproblematičtějším předměstí švédské metropole, ona je typickou příslušnicí vyšší třídy, patřící k buržoazní elitě, která svým způsobem ignoruje to, co na druhé straně zálivu děje.
Osudy obou mladých hrdinů se náhodně protnou, když John-John zachrání Elisabethinu sestru před utonutím v moři. Toto letmé setkání je jiskrou, která odstartuje vztah schopný prolomit obrovské ekonomické a kulturní bariéry. Poté, co se John-John a Elisabeth ocitnou na stejné herecké škole, zjistí, jak obtížná jejich láska bude. Nechtějí se ale vzdát jen proto, že okolí s jejich vztahem nesouhlasí.
Knižní předloha vzbudila velkou diskusi
Snímek je druhou filmovou adaptaci románu „Winterbucht“, který v roce 1993 napsal Mats Wahl. Oproti původnímu filmu Haralda Hamrella nový remake, tentokrát od Alexise Almströma, přesouvá události knihy do současnosti, aktualizuje společenský kontext a vkládá do snímku dynamiku typickou pro novou generaci. Struktura vyprávění ale věrně kopíruje děj knihy, která se v 90. letech stala skutečným antropologickým manifestem o situaci ve Švédsku.
Kde je pravda?
Švédsko, třetí největší uprchlická země na světě, je všeobecně považována za místo, kde spokojeně koexistuje rozmanitost. Nicméně kniha i následné filmy ukazují, že v každodenním životě je i Švédsko plné předsudků a bariér a že systém, který je mnohými zeměmi pokládán za skvěle fungující, ve skutečnosti zdaleka nefunguje tak skvěle.
Zdroj: netflix.com, cineuropa.org