Jednotka příliš rychlého nasazení: Po anglicku smíchaný humor s akcí tak, aby vznikl nezapomenutelný film

Snímek Edgara Wrighta s názvem Jednotka příliš rychlého nasazení je oblíbenou kultovní klasikou, která zesměšňuje typické filmy o policistech. Po zombie žánru ve filmu Soumrak mrtvých se režisér a jeho hvězdy Simon Pegg a Nick Frost originálním způsobem pustili do příběhu velkoměstského policisty, který je přeložen do ospalé vesnice.

Příběh skrytý za názvem snímku

I když do češtiny se název filmu překládá buď jako Jednotka příliš rychlého nasazení, nebo Úsvit policajtů, v originále zní Hot Fuzz. Tento název si prosadil sám režisér jako parodii na dvouslovné názvy akčních filmů, které často obsahují nesourodé spojení přídavného a podstatného jména, například Hard Target, Raw Deal či First Blood.

Navíc Edgar Wright chtěl touto snímek původně nazvat dokonce Hott Fuzz. Měla to být jazyková narážka na to, že mnoho těchto názvů akčních filmů má v každém slově stejný počet písmen, například Lethal Weapon, Point Break nebo Rush Hour.

Simon Pegg se proti tomuto nápadu ohradil, protože si představoval, že by se ho při každém rozhovoru na propagaci filmu ptali na druhé písmeno T, a nechtěl s tím mít potíže.

Příliš hodný Saxon

Pes používaný sandfordskou policejní službou se jmenuje Saxon. Ve skutečnosti ho hrál pes jménem Sampson, který se dokonce v jednu chvíli opravdu ucházel o práci skutečného policejního psa. Neprošel ale testy, neboť byl příliš přátelský, což skutečný policejní pes být nesmí.

Knír Timothyho Daltona

Role Simona Skinnera byla již při psaní scénáře koncipována s ohledem na Timothyho Daltona, takže Simon Pegg a Edgar Wright byli nadšeni, když roli přijal. Dalton později prohlásil, že práce na filmu pro něj byla největší zábavou v životě, což je co říct, vzhledem k tomu, že dvakrát ztvárnil Jamese Bonda.

Nápad, že Skinner bude mít knír, nebyl v původním scénáři. S nápadem přišel sám Dalton v narážce na svou roli prince Barina ve snímku Flash Gordon. Domníval se, že knír pomůže Skinnerovi dodat další „vrstvu slizkosti“.

Nicholasův milostný život

Simon Pegg a Edgar Wright pracovali na scénáři k filmu celkem osmnáct měsíců. Napsat záhadu ve stylu Agathy Christie se složitým vysvětlením, které se ukáže být mnohem jednodušší, než se zdá, nebylo snadné.

V prvním návrhu scénáře měl Nicholas též milostnou zápletku s dívkou jménem Victoria. Victoria sice byla ze scénáře odstraněna, ale některé její dialogy byly předány Dannymu, někdy i beze změn.

Poznali jste je?

Ve filmu se objevuje poměrně velké množství cameo rolí. Steve Coogan si zahrál metropolitního inspektora, Cate Blanchettová ztvárnila Nicholasovu bývalku Janine a Peter Jackson, režisér trilogie Pán prstenů, se objevil jako Santa Claus, který Nicholase bodl do ruky.

Katedrála byla digitálně odstraněna

Pokud je v Anglii někde katedrála, znamená to, že jste ve městě. Wells v Somersetu, kde se snímek natáčel, je tak technicky vzato městem, protože má přímo v centru pět set let starou katedrálu.

Ta málem zhatila premisu filmu, neboť podstata příběhu spočívala v tom, že Nicholas Angel byl převezen z hlavního města do malé bezejmenné vesnice. Pro Sandford bylo důležité, aby byl vesnicí, nikoli městem. Proto musela být katedrála digitálně odstraněna z pozadí každého záběru.

Klišé z akčních filmů

Když Edgar Wright a Simon Pegg psali scénář k filmu, chtěli do něj zahrnout co nejvíce klišé a konvencí z akčních filmů. Jako pocta tomuto žánru je napadlo, že by bylo zábavné zahrnout některé z nadužívaných momentů, které se vyskytují ve stovkách akčních filmů. Spoustu těchto klišé dvojice čerpala z knihy slavného filmového kritika Rogera Eberta.

Žádost o roli

Jim Broadbent byl velkým fanouškem filmu Soumrak mrtvých, a proto Simona Pegga a Edgara Wrighta požádal, zda by pro něj nenapsali roli v jejich dalším filmu. Když tedy psali scénář k Jednotce příliš rychlého nasazení, vytvořili roli inspektora Buttermana právě s ohledem na Broadbenta.

Zdroj: imdb.com, joe.ie, mentalfloss.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu