Britský herec Hugh Grant okouzluje ženské publikum již než několik desetiletí. Většinou si ho vybavíme v romantických komediích jako například Čtyři svatby a jeden pohřeb, Notting Hill, Láska nebeská či Deník Bridget Jonesové. V roce 2002 se objevil ve filmu Jak na věc. Ten bývá někdy s nadsázkou označován právě za jakousi mužskou variantu Deníku Bridget Jonesové.
Opuštěné matky a jejich děti
Hugh Grant v něm ztvárňuje Willa Freemana, svobodného playboye, který žije bezstarostným životem a přítelkyně střídá častěji, než by to bylo vhodné. Z trvalého vztahu, manželství a dětí má totiž hrůzu. Jednoho dne se ale stane něco, s čímž nepočítal. Není to tentokrát on, kdo ženu opustí, ale ona jeho. Důvodem je to, že žena dá přednost svému dítěti. To se Willa velmi dotkne. Vydá se tedy do klubu osamělých rodičů, protože chce její rozhodnutí lépe pochopit. Zde se setkává s malým Markusem a jeho matkou Fionou. I když jejich setkání není zpočátku zcela bezproblémové, oběma změní život.
Vzhledem k žánru je od začátku jasné, jak film dopadne, ale happyend není tak sladkobolný, jak byste čekali. A hlavně než se k němu film dopracuje, čeká vás dávka skvělého britského humoru a sebeironie. Nutno dodat, že Hugh Grant je v roli Willa neodolatelný, a nemůžeme se tak divit, že jeho šarmu postupně podlehnou nejen ženy, ale i jejich potomci.
Film versus kniha
Snímek Jak na věc byl natočen podle stejnojmenné knižní předlohy britského spisovatele Nicka Hornbyho. Některé scény byly ale mírně obměněny. Například zatímco v románu Markus díky Willovi objeví skupinu Nirvana a se smrtí zpěváka Kurta Cobaina je spojen i závěr knihy, ve filmu je onou objevenou hudbou rap, který na přelomu tisíciletí dobýval světové hitparády. Kromě románu Jak na věc byly zfilmovány i další knihy Nicka Hornbyho, Všechny moje lásky a Fotbalová horečka. I u posledně jmenovaného ale došlo ve filmu k zásadní změně, neboť se neodehrává v prostředí fotbalovém, ale baseballovém.
Zdroj: empireonline.com, imdb.com