Tři roky po uvedení legendárního snímku Pulp Fiction na sebe režisér Quentin Tarantino znovu upozornil filmem s názvem Jackie Brownová. V hlavní roli se představila pro české diváky nepříliš známá Pam Grierová. Jackie Brownová je letuška středního věku, která se ocitla mezi svým šéfem obchodujícím se zbraněmi a agenty orgánů činných v trestním řízení, kteří se ho snaží dopadnout. Co jste o tomto thrilleru možná nevěděli?
Tarantino chtěl původně adaptovat jiný román Elmora Leonarda
Quentin Tarantino původně neplánoval, že by se ujal režie adaptace románu Rum Punch. Tento román byl původně jen jednou ze tří knih Elmora Leonarda, na které spolu se svým spolupracovníkem Rogerem Avarym zakoupil práva k zfilmování.
Dalšími dvěma romány byly Killshot a Freaky Deaky. Tarantino se původně přikláněl ke zfilmování knihy Killshot. Scénárista a režisér však změnil názor, když si Rum Punch přečetl podruhé a do příběhu se zamiloval.
Stojí za to zmínit, že Tarantino se od románu v některých ohledech výrazně odchýlil. V knize je Jackie běloška a její příjmení je Burkeová. Tarantino ho ale po vzoru jednoho z nejlepších filmů Pam Grierové s názvem Foxy Brownová změnil. Dějiště příběhu bylo přesunuto z jižní Floridy do Los Angeles.
Pam Grierová byla obsazena na základě konkurzu do jiného filmu
Hlavní roli ztvárnila Pam Grierová, která měla ke spolupráci s Quentinem Tarantinem blízko už dříve. Režisér o ní uvažoval pro roli Jody, manželky Lance Erica Stoltze, ve filmu Pulp Fiction. Místo toho ale do této relativně malé role obsadil Rosannu Arquette. Tarantino herečce následně slíbil, že i když ji v Pulp Fiction neobsadil, v budoucnu si na ni vzpomene, což ve filmu Jackie Brownová udělal.
Film oživil kariéru Pam Grierové i Roberta Forstera
Jackie Brownová byla široce chválena za to, že se soustředila na nenápadný milostný příběh dvou lidí středního věku z „dělnické třídy“. Jackie v podání Pam Grierové a Max v podání Roberta Forstera v něm dostávají šanci na nový život a zdálo se, že totéž film nabízí i samotným hercům.
Grierová se proslavila v 70. letech jako herečka v řadě béčkových filmů, jako byly Coffy a Foxy Brownová. Podobně i Forster byl od konce 60. let charakterním hercem, také ale hrál především v béčkových filmech.
Koncem 90. let Grierová ani Forster už nějakou dobu nedostali hlavní roli a oba byli novou příležitostí nadšeni. To přispělo k tomu, že Tarantino začal být vnímán jako režisér, který pomáhá oživit kariéru hvězd, podobně jako to udělal pro Johna Travoltu v Pulp Fiction a později pro Daryl Hannah v Kill Bill.
Robert Forster byl jediný, kdo získal nominaci na Oscara
Tarantinův předchozí film Pulp Fiction získal Oscara za nejlepší původní scénář a byl nominován na dalších šest sošek. Vzhledem k tomu se očekávalo, že americká Akademie filmového umění a věd bude k Jackie Brownové stejně štědrá. Film však získal pouze jedinou nominaci na Oscara, a to pro Roberta Forstera v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli.
Sylvester Stallone odmítl roli, kterou dostal Robert De Niro
Legendární Robert De Niro byl ve filmu Jackie Brownová obsazen do role dobráckého, ale poněkud „přitroublého“ Louise Gara. Překvapivě nebyl první hollywoodskou ikonou, kterou Tarantino kvůli této roli oslovil. Sylvester Stallone přiznal, že mu byla role Louise nabídnuta jako prvnímu, ale odmítl.
Mimochodem nebylo to poprvé, kdy byl Stallone blízko roli v Tarantinově filmu. Byl totiž zvažován i pro roli Butche ve filmu Pulp Fiction, kterou nakonec ztvárnil Bruce Willis.
Samuel L. Jackson si Ordellův vzhled vymyslel sám
Jediným ústředním hercem Jackie Brownové, který předtím spolupracoval s Quentinem Tarantinem, byl Samuel L. Jackson. Do značné míry se stal hvězdou díky roli Julese ve filmu Pulp Fiction.
Tarantino a Jackson si během natáčení vybudovali vzájemný respekt a důvěru, a tak scenárista a režisér následně nechal herce hodně mluvit do realizace Ordella, zejména do jeho osobitého vzhledu.
Michael Keaton hrál o rok později stejnou postavu v jiném filmu
Michael Keaton se objevil ve filmu Jackie Brownová jako agent FBI Ray Nicolette. Následující rok si zahrál tuto roli podruhé ve filmu Zakázané ovoce, v němž hlavní role ztvárnili Jennifer Lopezová a George Clooney.
Filmy spolu nesouvisejí jinak než tím, že oba byly natočeny podle románů Elmora Leonarda a postava Raye v nich vystupovala. Režisér Steven Soderbergh údajně čekal, koho Tarantino do role obsadí, aby mohl obsadit stejného herce.
Postava Bridget Fondové sleduje film, v němž hraje její otec Peter Fonda
Bridget Fondová se ve filmu objevila v roli Melanie, jedné z několika přítelkyň, které si vydržuje Ordell Samuela L. Jacksona. Fondová je známá tím, že se narodila do slavné herecké rodiny. Je dcerou Petera Fondy, neteří Jane Fondové a vnučkou Henryho Fondy.
Ve filmu se objevuje narážka na hereččin původ, neboť v jedné scéně je Melanie zobrazena, jak sleduje film Petera Fondy Dirty Mary a Crazy Larry z roku 1974.
Na soundtracku k filmu je píseň z roku 1971 v podání Pam Grierové
Ve scéně, kdy je Jackie ve vězení, slyšíme píseň s názvem Long Time Woman. Je to velmi příhodná volba, už proto, že ji zpívá sama Pam Grierová. Píseň byla původně nahrána pro použití v úvodních titulcích jejího prvního filmu Klec pro panenky z roku 1971.
A to není jediná hudební narážka, která se ve snímku objevuje a která pochází z některého z dřívějších filmů Pam Grierové. Ve scéně v nákupním centru je intenzivní hudba převzata z honičky z filmu Coffy z roku 1973.
Zdroj: imdb.com, cinefacts.it, tarantinoitalia.altervista.org