Severofrancouzské město Dunkerk je a bude navždy spojeno s druhou světovou válkou. V roce 1940 se tu odehrála unikátní vojenská operace, během které bylo neuvěřitelným způsobem z toho místa evakuováno více než tři sta třicet tisíc mužů přes kanál La Manche do bezpečí do Anglie. Sám Winston Churchill tuto operaci později nazval Dunkerským zázrakem. A právě tuto válečnou operaci film s prostým a výstižným názvem Dunkerk mistrovsky zachycuje. Režisérem snímku je věhlasný anglický režisér Christopher Nole.
Co se vlastně v Dunkerku stalo?
Vzhledem k tomu, že snímek se odehrává v roce 1940, zachycuje historickou událost, kterou si v dnešní době pamatuje už jen několik málo žijících pamětníků. Jedním z cílů tohoto filmu tak bezesporu je přiblížit tuto mimořádnou operaci prostému divákovi, který se o Dunkerku dozvěděl maximálně několik vět v hodinách dějepisu. I dnes se navíc někteří historikové stále přou o to, jak vlastně Dunkerk vnímat. Zda jako prohru, neboť evakuace anglických vojsk z území Francie vlastně tak trochu znamenala odevzdání celé kontinentální Evropy do rukou nacistického Německa, nebo malý zázrak, který v těžké době umožnil zachránit mnoho tisíc lidských životů. Názor na to si v průběhu filmu udělejte sami.
Obyčejně neobyčejný film
Christopher Nole navíc celý snímek nepojal tak, jak je podobných válečných filmů typické. Na pozadí válečné operace totiž nevypráví žádný příběh konkrétního hlavního hrdiny, se kterým by se divák mohl sžít. Dunkerk žádného jednoho hlavního hrdinu nemá. Hrdiny jsou všichni. Děj není zpomalován ani žádnými zbytečnými na city působivými retrospektivami do minulosti postav. Zároveň se sice jedná o válečný film, ale nikterak zbytečně krutý a krvavý. Chcete-li se tedy na hodinu a půl přenést o osmdesát let zpět a jako by zdálky sledovat, co se tehdy na pláži, na moři i ve vzduchu dělo, film Dunkerk vám to umožní. Opravdově a bez zbytečných slov.
Zdroj: time.com, vulture.com