Dokonalá vražda: Pokus o vylepšení Hitchcocka příliš nevyšel, hvězdnému obsazení navzdory

Téměř čtvrt století starý thriller Dokonalá vražda, volná adaptace divadelní hry Fredericka Knotta, kterou Alfred Hitchcock převedl v roce 1954 do filmové podoby jako Vraždu na objednávku, je triumfem stylu nad obsahem. Odvíjí se jako strategická desková hra mezi třemi hráči, z nichž každý je umístěn v jednom z pavučinami opředených rohů věčného mileneckého trojúhelníku. Co filmu chybí, je napětí, překvapení a vášeň. Též nový konec je poněkud fádní.

Když jsou peníze víc než láska

Rozvržení „hry“ je jednoduché. Milionář a finančník Steven Taylor v podání Michaela Douglase zjistí, že jeho manželka Emily, kterou ztvárňuje Gwyneth Paltrow, mu byla nevěrná. Tuto informaci se dozvídá zhruba ve stejnou dobu jako to, že jeho pochybné obchodní transakce směřují ke krachu.

Emily pochází z velmi bohaté rodiny a vzhledem k absenci předmanželské smlouvy by Steven po její smrti zdědil veškerý její majetek. A Steven tyto peníze nutně potřebuje. Jediný problém je, že na „tuto práci“ nemá žaludek, a tak se pokusí najmout manželčina chudého milence, umělce Davida Shawa v podání Vigga Mortensena, aby provedl špinavou práci za něj. Ten s vyhlídkou tučné finanční odměny souhlasí.

V tu chvíli mužské postavy ztrácejí jakékoli sympatie, které by k nim diváci mohli cítit. Manžel připomínající Gordona Gekka by mohl vyvolat jiskru soucitu, kdyby jeho jednání bylo motivováno pouze žárlivostí a zradou, a ne chladnou obchodní transakcí. I bohémskému milenci s ponurou minulostí jde více o peníze než o lásku.

Ukázka emancipace a kariérismu 90. let

Nejproblematičtější postavou je překvapivě Emily. Ačkoli se film napůl snaží vykreslit ji jako ženu v nesnázích, tato snaha se míjí účinkem. Tato vynalézavá kariéristka konce devadesátých let, která pracuje jako překladatelka v OSN, není bezmocnou červenající se obětí mužských úskoků. Možná není tak mazaná jako její manžel, ale je stejně proradná.

Emily, která má podezření, že se proti ní chystá vražedné spiknutí, se neohroženě vydává do zapadlé části Brooklynu, kde pomocí svých jazykových schopností okouzlí zlověstného drogového dealera. Když hledá důvěrné informace o finanční situaci svého manžela, ví přesně, kam jít a s kým mluvit.

Zdroj: imdb.com, nytimes.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu